Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Európska komisia chce s Ruskom rokovať o pravidlách fungovania Nord Streamu 2

EK chce presadiť, aby pri prevádzke plynovodu platili únijné pravidlá pre oblasť energetiky. S Ruskom má zámer dohodnúť sa na dodržiavaní princípov transparentného fungovania plynovodu, nediskriminačného nastavovania cien, dostatočnej miery prístupu tretích strán k plynovodu a rozdelenia aktivít týkajúcich sa dodávok a prepravy plynu.

„Vytváranie diverzifikovaného a konkurencieschopného trhu s plynom je prioritou energetickej bezpečnosti EÚ. Ako som už viackrát povedal, projekt Nord Stream 2 neprispieva k energetickým cieľom EÚ. Ak sa však má plynovod postaviť, prinajmenšom sa chceme uistiť, že bude fungovať transparentne a v súlade s pravidlami únijného energetického trhu,“ vyhlásil podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Členské štáty EÚ naďalej rozdeľuje postoj k projektu plynovodu Nord Stream 2. Ten by mal viesť z Ruska do Nemecka. Štáty strednej Európy ho nepovažujú za dobré riešenie, pretože by ich plynovody zostali nevyužité, čo by ich pripravilo o ekonomické zisky z prepravy plynu.

O žiadosti EK na začatie rokovaní s Ruskom rozhodnú členské štáty v Rade EÚ.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.