Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
4. októbra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Europoslanci Paška a Mészáros v sobotu na TA3 „hviezdili“

V sobotu 2. októbra odvysielala televízia TA3 reláciu „Európa ľuďom“, v ktorej europoslanci Jaroslav Paška a Alajos Mészáros debatili o energetických politikách EÚ. Zatiaľ čo v predchádzajúcom vydaní relácie Anna Záborská a Vladimír Maňka viedli názorovú polemiku a vyjadrovali sa viac-menej „k veci“, víkendový tandem SNS – SMK sa nedokázal vymaniť z verklikovania naučených fráz a miešania hrušiek s jablkami.

Zahrievacie kolo

Obaja páni sa na začiatok vyjadrili k nedávno schválenému nariadeniu o bezpečnosti dodávok plynu. Jaroslav Paška označil koordináciu energetických politík za dôsledok Lisabonskej zmluvy. Je pravda, že Lisabonská zmluva má samostatnú kapitolu o energetike, koordinácia tu však bola už i pred ňou.

Ajalos Mészáros použil slovné spojenie „spoločná energetická politika“. To nepochybne existuje v zákulisných bruselských debatách, ale vo formálnom slovníku EÚ zatiaľ nie. Technicky vzaté, slovo „spoločná“ majú v názve iné dve politiky – poľnohospodárska a bezpečnostná a zahraničná.

Paška: EÚ buduje Severný a Južný tok

Na problémy s tranzitnými krajinami (Ukrajinou a Bieloruskom) reaguje EÚ tak, že stavia severnú vetvu plynovodu, vyhlásil Paška. Doplnil, že EÚ súčasne pracuje na južnej vetve, ktorá by mala celkom obísť Rusko a jeho satelitných partnerov. Pán poslanec mal iste na mysli plynovody Severný tok a Južný tok. Len pre informáciu, oba sú to primárne projekty Gazpromu, nie EÚ. Na výstavbe sa zúčastňujú v konzorciu i viaceré európske firmy, ani to však z plynovodov nerobí projekt Európskej únie.

Budovanie južnej a severnej vetvy je snahou o diverzifikáciu zdrojov, ktorá však úplne neodstraňuje ruský vplyv, pokračoval Mészáros. Ak sa neodstraňuje ruský vplyv, ako môže ísť o diverzifikáciu zdroja? Pán europoslanec, ide o diverzifikáciu trasy.

Mészáros: Z peňazí na plynovody „sme mohli“ postaviť reaktory

Mészáros ďalej uviedol, že za peniaze na spomenuté dva plynovody „sme mohli“ postaviť 7 – 8 jadrových reaktorov. Tak po prvé, plynovod je infraštruktúra, jadrový reaktor zdroj. Po druhé, ak opomenieme rozdiel medzi zdrojom a infraštruktúrou, treba si položiť otázku, kto tie dva plynovody financuje… Nie sú to trasy, ktoré by sa budovali pod vlajkou EÚ a ani ich nestavajú firmy pôsobiace vo výrobe elektriny. Teda tých 7 – 8 reaktorov by „sme“ za ne rozhodne nepostavili.

Nepochopená „annex 4“

Alajos Mészáros sa ďalej odvolal na „annex 4“ k nariadeniu o bezpečnosti dodávok plynu. Podľa neho príloha definuje, ktoré krajiny by si mali budovať vzájomné prepojenia plynovodov. Doplnil, že Slovensko nie je v skupine krajín s Maďarskom a Poľskom, ale s Českom a Nemeckom. Pán europoslanec, áno, „annex 4“ hovorí o skupinách krajín, ale nie v takom zmysle, ako ste uviedli. Tieto skupiny sa dávajú ako vzor, ako môže spolupráca prebiehať. Čo znamená, že takáto spolupráca už prebieha (napríklad slovenský SPP má so západnými dodávateľmi podpísané zmluvy už od leta 2009 o možnosti nákupu plynu prostredníctvom tzv. swapových operácií).

Príloha č. 4 neurčuje, ktoré krajiny by mali s ktorými spolupracovať, ale poukazuje na to, ktoré s ktorými už spolupracujú.

Viac ako rok v EP nestačil

Dalo by sa pokračovať ďalej, ale lepšie je reláciu si pozrieť. Páni europoslanci Paška a Mészáros v nej krásne ukázali, ako sa im počas toho vyše jedného roka nepodarilo preniknúť do európskych energetických politík a posunúť sa od verklikovania zaužívaných fráz, ktoré začuli na parlametných chodbách, k definovaniu a formovaniu ich obsahu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.