Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. septembra 2011 Ostatné od Energia.skTASR

Europoslanci chcú spriehľadniť európsky trh energetiky

„Chceme, aby bolo určovanie cien pre spotrebiteľov transparentné. Príliš veľa obchodných dohôd sa, bohužiaľ, uzatvára v zákulisí, pričom na konci za to zaplatí spotrebiteľ vysokými cenami energie, čo výrazne ovplyvňuje zamestnanosť a rast,“ povedal počas rozpravy Jorgo Chatzimarkakis, nemecký poslanec z liberálnej frakcie (ALDE). Dodal, že Európa potrebuje transparentnejšie energetické trhy, chránené pred zneužívaním pravidiel, a práve to je cieľom nariadenia, ktoré dnes schválili poslanci EP.

Nariadenie EÚ o integrite a transparentnosti energetického trhu (REMIT), prijaté pomerom hlasov 616:26:24, má pokrývať všetky veľkoobchodné vzťahy v rámci obchodovania s energiou v Európskej únii, najmä však zmluvy a deriváty zamerané na výrobu, dodávku a prepravu zemného plynu a elektriny.

Nové pravidlá zakazujú využívanie dôverných informácií a trhovú manipuláciu a tiež uvádzajú, že národné sankcie za porušenie predpisov musia odrážať škody spôsobené spotrebiteľom.

„Energia musí zostať cenovo dostupná pre každého, pretože je kľúčom k ekonomike. Vítam toto dôležité nariadenie, ktoré zaručuje transparentnosť a zabraňuje zneužívaniu vo veľkoobchodnej energetickej sfére, pričom zároveň zabezpečuje cenovú dostupnosť a spravodlivosť na trhu. Nariadenie prispeje k zabezpečeniu väčšej transparentnosti cien v celej EÚ,“ povedal predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek.

Všetky obchodné dohody budú monitorované prostredníctvom novovzniknutej Agentúry pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER), ktorá má členským štátom EÚ poskytovať údaje nevyhnutné na prešetrovanie prípadných porušení nariadenia REMIT a napomáhať pri uplatňovaní sankcií.

Pre vyrovnanie právomocí ACER-u s právomocami národných regulačných orgánov by mal byť riaditeľ tejto agentúry povinný konzultovať s nimi problémy v pôsobnosti nariadenia REMIT, pričom by však ich názormi nebol viazaný.

Na žiadosť Európskeho parlamentu bola do nariadenia zaradená požiadavka, podľa ktorej budú musieť byť všetci veľkoobchodníci pôsobiaci v EÚ v energetickej oblasti zaregistrovaní v jednotnom registri. Register EÚ bude vypracovaný na základe národných registrov, pričom bez predošlej registrácie nebude môcť žiaden účastník trhu pristúpiť k transakcii.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.