Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Europarlament Európsky parlament rokovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ronald Wittek, Pool Photo via AP
7. apríla 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Europarlament žiada úplné embargo na dovoz ropy, uhlia, jadrového paliva a plynu z Ruska

Poslanci v uznesení, ktoré plénum prijalo pomerom hlasov 513 za, 22 proti a 19 poslancov sa zdržalo hlasovania, vyzvali na prijatie ďalších sankcií vrátane okamžitého úplného embarga na dovoz ropy, uhlia, jadrového paliva a zemného plynu z Ruska.

Požadujú tiež predloženie plánu na zaistenie bezpečnosti dodávok energie do Európskej únie (EÚ) a stratégiu uvoľňovania sankcií v prípade, že Rusko podnikne kroky na obnovenie nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc a úplne stiahne svoje vojská z územia Ukrajiny.

Uplatňovanie sankcií

Prioritou teraz musí byť úplné a účinné uplatňovanie existujúcich sankcií v celej EÚ, ako aj zo strany medzinárodných spojencov únie, zdôrazňuje uznesenie.

Parlament vyzval vedúcich predstaviteľov EÚ, aby sa zasadili za vylúčenie Ruska zo skupiny G20 a ďalších multilaterálnych organizácií spolupráce, ako sú Rada OSN pre ľudské práva, Interpol, Svetová obchodná organizácia či UNESCO. Bolo by to podľa nich dôležitým signálom, že medzinárodné spoločenstvo sa nevráti k bežnému fungovaniu s agresorským štátom.

Požiadavky proti Rusku

V snahe zvýšiť účinnosť existujúcich sankcií EP vyzval na vylúčenie bánk Ruskej federácie zo systému SWIFT, na zákaz vstupu pre plavidlá spojené s Ruskom do teritoriálnych vôd EÚ a zákaz ich kotvenia v prístavoch EÚ, ako aj zastavenie cestnej nákladnej dopravy z územia Ruska a Bieloruska.

Poslanci tiež požadujú zhabanie majetku ruských úradníkov alebo oligarchov spojených s režimom Vladimira Putina, ich zástupcov a bielych koní, ako aj tých, ktorí sú v Bielorusku spojení s režimom Alexandra Lukašenka.

Uznesenie v súvislosti so zapojením Bieloruska do vojny na Ukrajine požaduje, aby sankcie uvalené na Bielorusko boli rovnaké ako sankcie voči Rusku. Poslanci tak chcú odstrániť všetky medzery, ktoré by Putinovi umožnili využiť Lukašenkovu pomoc na obchádzanie sankcií.

Šokujúce zverstvá

Ruské ozbrojené sily spáchali na Ukrajine, predovšetkým v Buči, v úplne alebo takmer úplne zničenom Mariupoli, Volnovache a ďalších mestách a dedinách, šokujúce zverstvá, ktoré nesporne predstavujú vojnové zločiny, pripomína uznesenie.

Poslanci v tejto súvislosti zdôraznili, že voči páchateľom týchto vojnových zločinov musí byť vyvodená zodpovednosť, a za týmto účelom vyzvali na zriadenie osobitného tribunálu OSN pre zločiny na Ukrajine.

Parlament zdôraznil, že musia pokračovať dodávky zbraní a musia sa zintenzívniť, aby sa Ukrajina mohla účinne brániť. Poslanci v tejto súvislosti vyjadrili podporu všetkej obrannej pomoci pre ukrajinské ozbrojené sily, ktorú členské štáty poskytujú individuálne a kolektívne prostredníctvom Európskeho mierového nástroja.

Bezpečné koridory

Od začiatku ruskej invázie bolo vnútorne vysídlených takmer 6,5 milióna ukrajinských občanov a viac ako štyri milióny obyvateľov pred vojnou utiekli z krajiny, konštatuje uznesenie.

Poslanci vyzvali na vytvorenie bezpečných humanitárnych koridorov na evakuáciu civilistov utekajúcich pred bombardovaním a na posilnenie sietí humanitárnej pomoci EÚ na Ukrajine.

Parlament tiež dôrazne odsúdil rétoriku Kremľa naznačujúcu možné použitie zbraní hromadného ničenia Ruskou federáciou a zdôraznil, že akékoľvek nasadenie tohto typu zbraní by malo najvážnejšie následky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.