Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. apríla 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Europarlament schválil obmedzenie podielu biopalív vyrábaných z plodín

Plodiny, z ktorých sa biopalivá vyrábajú, aj v dôsledku podpory zo strany EÚ začali zaberať značné plochy poľnohospodárskej pôdy a konkurovať výrobe potravín. Podľa schváleného návrhu by v roku 2020 tento podiel nemal presiahnuť 7 % oproti pôvodnému stropu 10 %. Na úroveň 3 % sa má naopak zvýšiť zastúpenie biozložiek vyrábaných napríklad z odpadu, rias alebo biomasy.

Niektorí europoslanci sa snažili biopalivá, z ktorých sa údajne stal biznis ohrozujúci výrobu potravín, obmedziť ešte viac. „Je to prijateľný kompromis,“ okomentoval výsledok eurokomisár pre energetiku a klimatické zmeny Miguel Arias Caňete.

Slovenské Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) hodnotí revíziu pravidiel ako rozpačitú.

„Kľúčové body návrhu prenechala Únia na rozhodnutie jednotlivých členských štátov, čo vytvára dojem, že si s nimi legislatívne nevie poradiť. Nové smernice nezohľadňujú zavedenú prax, do istej miery zneisťujú existujúce investície do výroby prvogeneračných biopalív a ďalšie investície do vývoja pokročilých biopalív,“ uviedol Peter Kostík. „Aby Únia a Slovensko splnili emisné ciele, potrebovali by sme aspoň 8% mandát. Pokročilé biopalivá sú totiž ešte v štádiu výskumu a kým sa zavedú do praxe tak, aby mohli nahradiť časť prvej generácie, potrvá to roky,“ dodal.

Pre biopalivá tzv. druhej generácie (napr. z rias, odpadu, biomasy) má platiť iba nezáväzný cieľ 0,5 %. Každý štát sa musí rozhodnúť a do 18 mesiacov od prijatia smernice stanoviť svoj národný cieľ pre pokročilé biopalivá. „Ak sa niektorá krajina rozhodne nevyrábať ich vôbec, nemá žiadnu povinnosť zaviesť pokročilé biopalivá do praxe,“ dodal Kostík.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.