Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. septembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Europarlament podporil nariadenie o bezpečnosti dodávok plynu v EÚ

Nové pravidlá zavádzajú princíp solidarity v prípade prerušenia dodávok plynu v niektorej z členských krajín Únie. Znamenajú regionálne koordinovaný a spoločný prístup k opatreniam na zaistenie bezpečnosti dodávok medzi členskými štátmi EÚ.

Plyn pokrýva približne štvrtinu dopytu po energii v EÚ. Očakáva sa, že súčasný ročný dopyt EÚ vo výške približne 400 miliárd kubických metrov zostane stabilný v nadchádzajúcich rokoch. Únia dováža približne 65 % spotrebovaného plynu, hlavnými dodávateľmi sú Rusko, Nórsko a Alžírsko.

Nové nariadenie pre EÚ vytvára lepšiu pozíciu na prípravu a riadenie kríz s nedostatkom plynu. Zásada solidarity znamená, že členské štáty v prípade vážnej krízy budú musieť pomôcť svojim susedom, aby domácnosti a základné sociálne služby v postihnutej krajine neostali bez tepla.

Komisia vo svojej správe pre médiá zdôraznila, že zabezpečenie dodávok energie európskym spotrebiteľom je jedným zo základných pilierov energetickej únie, ktorú má v exekutíve EÚ na starosti slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

Ten zopakoval, že energetická bezpečnosť je jedným z kľúčových prvkov Energetickej únie. „V tejto súvislosti bola v centre našej stratégie solidarita, užšia regionálna spolupráca a väčšia transparentnosť zmlúv o plyne. Aj preto vítam dnešné hlasovanie Európskeho parlamentu. Sľubovali sme našim občanom, že sa nemusia obávať, že v budúcnosti budú vystavení chladu kým budú zaistené dodávky plynu,“ uviedol Šefčovič.

Eurokomisár pre klimatické opatrenia a energetiku Miguel Arias Caňete spresnil, že pozícia europarlamentu posilnila energetickú bezpečnosť v Európe a vedie k zvyšovaniu solidarity a spolupráce medzi členskými štátmi. „S novými pravidlami sme lepšie pripravení zabrániť novým plynovým krízam a zvládať ich,“ odkázal.

Podľa princípu väčšej transparentnosti plynárenské spoločnosti budú musieť oznamovať uzatváranie dlhodobých zmlúv, ktoré sú dôležité z hľadiska bezpečnosti dodávok, čiže ak predstavujú najmenej 28-percentný podiel ročnej spotreby plynu v členskom štáte.

Revidované nariadenie o bezpečnosti dodávok plynu – po jeho odobrení europarlamentom a Radou, vojde do platnosti 20 dní po jeho zverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.