Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ tiseb (licencia Creative Commons)
24. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Europarlament nechce vývoz jadrového paliva von z EÚ

Európskemu parlamentu sa nepáči vývoz jadrového paliva do tretích krajín. „Vývoz jadrového paliva za hranice Európskej únie by mal byť zakázaný,“ myslia si poslanci europarlamentu. Výnimkou by mal byť iba export paliva určeného na recykláciu, po ktorom bude nasledovať opätovný import na územie EÚ. Každý členský štát by mal podľa európskych poslancov navrhnúť postupy a programy s cieľom zabezpečiť, aby sa vyhorené jadrové palivo spracúvalo a skladovalo bezpečne.

Parlament tiež podporil myšlienku intenzívnejšieho výskumu v tejto oblasti s cieľom nájsť alternatívy k ukladaniu odpadu hlboko v podzemí. Pôvodný návrh Európskej komisie pritom počítal s ukladaním spotrebovaného paliva a rádioaktívneho odpadu do hlbinných geologických formácií, ktoré považoval za najbezpečnejšie riešenie. Finálne rozhodnutie o tejto problematike prijmú členské štáty zastúpené v Rade EÚ po doručení stanoviska Európskeho parlamentu.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.