Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterny park - more - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Veterný park na mori (Foto: Istockphoto.com / licencia pre energy online
17. júla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Európa zvyšuje využívanie vetra na produkciu elektrickej energie

V Európe sa v 1. polroku, vrátane veterných zariadení na súši, sprevádzkovali veterné kapacity s inštalovaným výkonom 523 MW. Vlani bol prírastok ich výkonu 348 MW.

Najrýchlejšie sa veterné parky budujú blízko pobrežia Veľkej Británie. Nemecko pokračuje vo vytváraní podmienok na osádzanie veterných turbín v pobrežnom morskom pásme, ale tempu ich budovania nezodpovedá zvyšovanie kapacity rozvodných sietí.

Výkonný šéf EWEA Christian Kjaer vyjadril radosť z toho, že sa do budovania prímorských energetických zariadení zapája viac investorov, medzi nimi sú aj dôchodkové fondy. Rád by však videl, aby sa aktivita výraznejšie prejavovala aj v južnej Európe. Priniesla by investície, pracovné miesta a hospodársky rast. V krajinách na pobreží Stredozemného mora a Atlantiku však zatiaľ stojí len pár veterných turbín. Súvisí to nielen s nedostatkom finančných zdrojov, ale aj s veľkou hĺbkou mora.

Ak sa koncom roka počasie v Severnom mori radikálne nezhorší a práce na inštalácii turbín budú môcť pokračovať až do konca decembra, tento rok by sa v Európe mohli uviesť do prevádzky veterné kapacity s výkonom viac ako 1000 MW. Tým by sa prekonal rekord z roku 2010, keď sa ich uviedlo do prevádzky takmer 900 MW, informovala agentúra DPA.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.