Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynový ventil + vlajky EU-SK-UA - vláda UA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vlajky EU-SK-UA
15. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európa prispeje na modernizáciu plynovodov na Ukrajine 300 miliónmi eur

Prvý december sa Ukrajina a Európska investičná banka (EIB) dohodli na 150-miliónovej pôžičke, ktorá má smerovať na modernizáciu časti plynovodu na trase Urengoj-Pomary-Užhorod. Dnes (15.12.) bola podpísaná obdobná dohoda o poskytnutí úveru aj zo strany Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD).

Dĺžka plynovodu na ukrajinskom území je približne 1160 kilometrov, z poskytnutých úverov by sa malo opraviť asi 120 km skorodovaných potrubí a 2 kompresorové stanice. Malo by ísť o stanicu  v meste Romny a podľa agentúry Reuters aj o prepojenie, ktoré umožní tzv. veľký reverz zo Slovenska.

Vláda v Kyjeve odhaduje, že modernizáciou tohto plynovodu by sa straty pri preprave plynu mohli znížiť o pätinu. Celkové odhadované náklady 4-ročného projektu sú až do výšky 600 miliónov dolárov (cca 480 mil. eur), pričom zvyšok by mala zabezpečiť národná plynárenská spoločnosť Naftogaz.

Riaditeľ EBRD pre energetiku a prírodné zdroje Riccardo Puliti zdôraznil význam Ukrajiny, ktorá má najväčšie podzemné zásobníky plynu v Európe a je kľúčovou tranzitnou krajinou pre plyn z východu. „Transparentnosť a otvorenosť sú základné podmienky pre Ukrajinu, aby sa opätovne stala hlavným európskym energetickým uzlom,“ uviedol.

Poskytnutie pôžičky je podľa vyjadrenia banky podmienené ďalšími pokrokmi v transparentnosti a korporátnom riadení Naftogazu a jej dcérskej firmy Ukrtransgaz, ktorá je prevádzkovateľom plynovodov a tiež zásobníkov. Predovšetkým sa počíta s unbundlingom firiem v súlade s legislatívou EÚ. Eurokomisár Maroš Šefčovič poukázal na proces reformy štátnej spoločnosti Naftogaz, ktorý nedávno spustili Európska komisia a Svetová banka.

EBRD zvažuje, že Kyjevu poskytne pôžičku aj na nákup plynu. Túto dohodu však ešte musí schváliť vedenie banky, podľa agentúry Reuters by bola podmienená záväzkom ďalších reforiem.

V energetickej oblasti sa dosiaľ EBRD angažovala na Ukrajine hlavne formou pôžičiek do elektrizačnej sústavy, čo bolo podľa Pulitiho spôsobené aj obavami z korupcie. Teraz ale veria, že to myslia s reformami vážne.

„Nerobili by sme to, ak by sme nemali jasný záväzok od predstaviteľov na najvyššej úrovni,“ poznamenal.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.