Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Európa plynovody potrebuje. Aspoň niektoré

Európa bude mať možno problémy vybudovať všetky plánované plynovody, ale rozhodne potrebuje aspoň niektoré z nich dokončiť, aby si zabezpečila pokrytie dopytu v 2. polovici tejto dekády.

Po problémoch s dodávkami ruského plynu v januári 2009 začali veľkí odberatelia v EÚ plánovať množstvo plynovodov do rôznych regiónov – do Strednej Ázie, severnej Afriky a na Blízky východ.

Okrem toho, aj Rusko sa obzerá po nových odberateľoch, ako je Čína. A práve pre dodávky do najľudnatejšej ázijskej krajiny môže mať Európa problémy zabezpečiť si dostatočné zásobovanie z Ruska.

Viac plynovodov ako zákazníkov?

„Ak by sa každý projekt, o ktorom sa diskutovalo, skutočne postavil, Európa by mala viac plynu, ako by vládala spotrebovať,“ hovorí Graham Freedman, britský analytik konzultačnej spoločnosti Wood Mackenzie.Freedman. Odporúča preto sústrediť sa na najlepšie projekty a dokončiť ich. Podľa jeho slov, tie menej významné treba buď odložiť alebo zrušiť.

„Nemyslím si, že by niekto pochyboval o tom, že Európa bude potrebovať viac plynu, pretože domáca produkcia tejto suroviny klesá,“ vyhlásil. Spoločnosť Wood Mackenzie v tejto súvislosti odhaduje, že dopyt po plyne v EÚ, krajinách bývalej Juhoslávie a Turecku by sa mohol zvýšiť z 551 mld. m3 v tomto roku na 653 mld. m3 v roku 2020. To by znamenalo, že Európa si potrebuje zabezpečiť do konca dekády ďalších 125 mld. m3 komodity. Ale ak by sa realizovali všetky projekty, dodávky plynu do Európy by v roku 2020 mohli prevýšiť jej spotrebu:

  • Plynovod Medgaz, ktorý spojí Alžírsko a Španielsko a po viacerých odkladoch by mal byť dokončený v súčasnom 4. kvartáli 2010, by mohol zvýšiť dodávky plynu do EÚ o 8 mld. m3 ročne.
  • Ruský projekt Severný tok má byť hotový na konci budúce roka. Obchádza územie Ukrajiny, vedie po dne Baltského mora a má do západnej Európy dopraviť 55 mld. m3 plynu.
  • Moskva sa okrem toho snaží presadiť ďalší projekt – Južný tok, ktorý opäť povedie mimo Ukrajinu, po dne Čierneho mora a cez balkánske štáty. Má mať ročnú kapacitu 63 mld. m3 komodity.
  • EÚ zase zháňa dodávateľov pre svoj plynovod Nabucco, ktorý by mal znížiť jej závislosť na ruskom plyne. Prepravná kapacita by mala byť 31 mld. m3 z oblasti Kaspického mora cez Turecko na juh Európy.
  • Taliansko dúfa, že jeho projekty TAP a ITGI, každý s kapacitou po 10 mld. m3, môžu konkurovať Južnému toku a Nabuccu. 

Maximálna kapacita všetkých vyššie spomenutých plynovodov je 117 mld. m3 ročne. Okrem toho, plynovodom chcú konkurovať aj dodávatelia skvapalneného plynu LNG.

„Niektoré projekty majú zmysel pre bezpečnosť zásobovania, pretože prinášajú diverzifikáciu zdrojov,“ domnieva sa Nigel Harris z Kingston Energy. Upozorňuje však, že Severný a Južný tok sú len ďalšie cesty pre Ruskom kontrolované dodávky plynu do Európy, zatiaľ čo zásobovanie plynom z Azerbajdžanu, Turkménska a Iránu je neisté, informovala agentúra Reuters.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.