Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Porucha plynovod plyn eustream
Foto: ilustračné, GettyImages
13. novembra 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európa má v zásobníkoch rekordné zásoby plynu, Slovensko sa nemusí o dodávky obávať

Slovensko by sa nemalo nechať v otázke dodávok zemného plynu zastrašiť. Myslia si to analytici z Dáta bez pátosu. Tí poukázali na rekordné zásoby plynu v európskych zásobníkoch plynu vo výške 110 miliárd metrov kubických.

Už sme v zimnom období a namiesto čerpania a míňania plynu zo zásobníkov sa tieto stále dopĺňajú,“ podotkli na sociálnej sieti analytici. Ako vyplýva z údajov na webe agsi.gie.eu, Slovensko má vo svojich zásobníkoch viac ako 36 terawatthodín plynu. Zásobníky sú tak naplnené na takmer 99 %.

Analytici z Timera odhadovali, že pred začiatkom zimy budú zásoby plynu na úrovni 98 miliárd metrov kubických. V súčasnosti má Európa o 10 % vyššie zásoby. „Hlavne už sme sa do tej zimy posunuli. Je iné mať 98 miliárd metrov kubických ku koncu októbra a mať 110 miliárd metrov kubických o dva týždne neskôr,“ podotkli analytici.

Riziko zastavenia ruského plynu do zopár krajín EÚ, vrátane Slovenska, sa podľa analytikov zatiaľ neukázalo ako reálne. Riziko stále existuje, ale dodávky plynú. Cez Turkstream a cez Transgas (Ukrajina) prúdi okolo 75 miliónov metrov kubických plynu denne, čo je pol miliarda kubíkov týždenne.

Do konca plynárenskej zimy, čiže do konca apríla, je už menej ako šesť mesiacov a striháme meter. A ceny dodávok plynu na túto zimu sú na úrovni menej ako polovička ceny spred roka,“ dodali analytici, ktorí volajú po využití 6 terawatthodín lacného plynu, ktorý má Slovensko uložený v zásobníkoch v českých Dolních Bojanoviciach.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.