Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Európa chystá razantný rozvoj veterných turbín v pobrežných vodách

Ministri energetiky týchto krajín a predstavitelia 25 spoločností vrátane svetovej jednotky na poli veternej energie Dong Energy A/S prisľúbili spoluprácu s cieľom znížiť náklady a zvýšiť investície do tejto oblasti.

Spoločné prehlásenie, ktoré podpísali v Londýne, stavia na minuloročnej dohode desiatich severoeurópskych krajín, ktoré sa zaviazali spolupracovať na znižovaní nákladov na inštaláciu veterných turbín v pobrežných vodách. Sektorové združenie WindEurope chce požiadať o podporu sedem krajín, ktoré v utorok svoj podpis pod dohodu nepripojili. Niektoré z nich, ako napríklad Británia, musia počkať na výsledok parlamentných volieb.

Podľa údajov organizácie Bloomberg New Energy Finance je výkon veterných elektrární v pobrežných vodách po celom svete na úrovni asi 13,8 GW. Ceny týchto elektrární sa za posledných päť rokov prudko znížili, za posledné dva roky spadla o 48 %.

Plánovaný výkon 60 GW, ktorý má byť inštalovaný v období rokov 2020 až 2030, predstavuje podľa WindEurope len zlomok potenciálnej kapacity veterných elektrární v pobrežných vodách. Tie by teoreticky mohli vyrobiť 2600 až 6000 TWh elektriny ročne pri konkurencieschopných nákladoch 65 EUR/MWh. Podľa dohody chcú zúčastnené strany náklady zraziť v predstihu do roku 2020 na 100 EUR/MWh zo súčasných zhruba 140 EUR/MWh.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.