Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FILE - The sun rises behind the landfall facility of the Nord Stream 1 Baltic Sea pipeline and the transfer station of the OPAL gas pipeline, the Baltic Sea Pipeline Link, in Lubmin, Germany, Thursday, July 21, 2022. The suspected sabotage this week of two gas pipelines that tied Russia and Europe together is driving home how vital yet weakly protected undersea infrastructure is vulnerable to attack, with potentially catastrophic repercussions for the global economy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Markus Schreiber, File
3. októbra 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európa čelí „bezprecedentnému ohrozeniu“ zásob zemného plynu

Kontinent sa tak môže ocitnúť v súperení s Áziou o už beztak obmedzené a drahé dodávky skvapalneného plynu, ktoré prichádzajú loďami. Konštatuje to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

Agentúra sídliaca v Paríži vo svojej štvrťročnej správe o plyne, ktorú zverejnila v pondelok, uvádza, že krajiny Európskej únie (EÚ) budú musieť počas tejto zimy, v prípade úplného vypnutia dodávok ruského plynu, zredukovať spotrebu o 13 %.

Veľkú časť tejto redukcie by pritom malo priniesť spotrebiteľské správanie, ako napríklad zníženie termostatov o jeden stupeň alebo upravenie teploty bojlerov, ako aj šetrenia v priemysle a komunálnych službách.

Vypnuté dve trasy

EÚ sa v piatok dohodla na povinnej redukcii spotreby elektriny o najmenej päť percent počas špičky.

Z Ruska ešte prúdi plyn cez Ukrajinu na Slovensko a cez Čierne more a Turecko do Bulharska. Ďalšie dve trasy, popod Baltské more do Nemecka a cez Bielorusko do Poľska, sú vypnuté.

Ďalšie riziko predstavuje studená vlna na konci zimy, ktorá by bola výzvou, pretože zásoby plynu prúdia na konci sezóny pomalšie, keďže je v zásobníkoch menej plynu a teda aj menší tlak.

EÚ už naplnila svoje zásobníky na 88 %, teda na viac ako zamýšľaných 80 % pred zimou. Podľa IEA však bude v prípade úplného vypnutia ruských dodávok potrebné naplnenie zásobníkov na 90 %.

Z Nórska a Azerbajdžanu

Európske vlády nahradili veľkú časť chýbajúcich dodávok z Ruska nákupmi drahšieho skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA alebo Kataru, a tiež prostredníctvom zvýšenia dodávok plynovodom z Nórska a Azerbajdžanu.

Cieľom je zabrániť tomu, aby zásoby klesli až tak, aby vlády museli podnikateľom dávať plyn na prídel. Aby bola zima zabezpečená, mali by zásoby podľa IEA zostať nad 33 %, pretože ak by bolo plynu menej, hrozí jeho nedostatok v prípade spomenutej studenej vlny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.