Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
25. novembra 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Európa bude na budúci rok v energetickej tiesni, kľúčová bude solidarita medzi krajinami

Európa by mala byť schopná v nadchádzajúcich mesiacoch zvládnuť krízu v dodávkach zemného plynu vďaka značným zásobám. Počas budúcoročnej zimy by však mohla čeliť náročnejšej energetickej výzve. Vo štvrtok to povedal výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.

Budúca zima bude ťažšia ako táto,“ povedal Birol a dodal, že dodávky ruského plynu do Európy sa na budúci rok môžu úplne skončiť. Situácii v Európe by mohlo poškodiť i oživenie čínskeho dopytu po skvapalnenom zemnom plyne.

Birol tvrdí, že „Európa sa musí dnes pripraviť na budúci rok“. Doplnil, že kľúčová bude solidarita medzi európskymi krajinami.

V prejave na energetickom sympóziu v Berlíne, ktoré organizovala nemecká vláda, šéf IEA povedal, že Rusko z dlhodobého hľadiska „prehrá energetickú vojnu“. IEA vypočítala, že Moskva do roku 2030 pre vojnu na Ukrajine príde o príjmy vo výške jedného bilióna dolárov.

(1 EUR = 1,0413 USD)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.