Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tazba ropy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / indigoprime (licencia Creative Commons)
18. januára 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Európa a Irak posilňujú energetické vzťahy

18.januára 2010 sa podpísalo Memorandum o energetickej spolupráci medzi EÚ a Irakom. Signatármi dokumentu sú komisár pre energetiku EÚ Andris Piebalgs a iracký ropný minister Hussain Al-Shahristani. Naviazaním bližších vzťahov s partnermi na Blízkom východe chce Brusel dosiahnuť väčšiu diverzifikáciu energetických zdrojov.

Memorandum načrtáva mnohé oblasti spolupráce. Sú nimi rozvoj energetickej politiky pre obyvateľov Iraku, energetický akčný plán na obdobie 5 rokov, či bezpečnosť dodávok medzi EÚ a Irakom. Dotýka sa tiež rozpoznania možných zdrojov a tratí zemného plynu z Iraku do EÚ, problematiky obnoviteľných zdrojov, či opatrení energetickej efektívnosti. 

Podľa komisára pre energetiku je zmluva prospešná pre obidve strany. „Irak predstavuje nevyhnutný článok pre bezpečnosť dodávok EÚ. Už teraz je dôležitým dodávateľom ropy a môže sa stať kľúčovým importérom zemného plynu pre južný koridor. EÚ môže pomôcť Iraku s rozvojom elektrickej siete a využitím rozsiahlych obnoviteľných zdrojov energie,” dodal Piebalgs.

Vzájomné bilaterálne vzťahy boli hlavnou témou stretnutia irackého premiéra Al-Malikiho a komisára pre energetiku EÚ po podpise Memoranda. Piebalgs ubezpečil irackú stranu o záväzku Bruselu zlepšiť spoluprácu. Definitívnu podobu získa v pripravovanej Zmluve o partnerstve a spolupráci.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.