Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. februára 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Eurokomisia opäť zhodnotila stav energetickej únie

Komisia dnes zverejnila druhú správu o stave energetickej únie, ktorá sleduje pokrok dosiahnutý od novembra 2015.

„Energetická únia nie je len o energii a klíme, ale jej zámerom je aj urýchliť zásadnú modernizáciu celého hospodárstva Európy tak, aby bolo nízkouhlíkové a efektívne z hľadiska využívania energie i zdrojov, a zabezpečiť, aby táto modernizácia bola sociálne spravodlivá,“ uviedol podpredseda Komisie zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Vlani predstavil veľkú časť legislatívnych návrhov, o ktorých chce tento rok zase rokovať s predstaviteľmi jednotlivých členských krajín na druhom energetickom turné. Šefčovič ho odštartuje už tento týždeň.

Jeho kolega komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete zdôraznil, že neexistuje žiadna iná alternatíva než čistá energie. „Fakty hovoria samé za seba: energia z obnoviteľných zdrojov je teraz nákladovo konkurencieschopná a niekedy dokonca aj lacnejšia než fosílne palivá, zamestnáva viac ako milión ľudí v Európe, priťahuje viac investícií než mnohé iné odvetvia a vďaka nej sa naše výdavky za dovoz fosílnych palív znížili o 16 miliárd eur,“ uviedol Cañete.

Ciele sa dosahujú v predstihu

Hoci kritici často opakujú, že EÚ si stanovuje príliš ambiciózne vízie a méty, v prípade energeticko-klimatických cieľov odsúhlasených do konca tejto dekády (takzvané ciele 20-20-20) sa plány darí plniť. Pokiaľ ide o konečnú spotrebu energie EÚ ako celok už teraz dosiahla stanovený cieľ. To isté platí aj pre emisie skleníkových plynov.

V roku 2015 boli emisie skleníkových plynov o 22 % nižšie než v roku 1990. EÚ je tiež na ceste k dosiahnutiu svojich cieľov aj v sektore energie z obnoviteľných zdrojov. Podľa odhadov mali mať v roku 2015 obnoviteľné zdroje 16,4-percentný podiel na hrubej celkovej spotreby energie v Únii.

V prípade Slovenska sa mal ich podiel zvýšiť na 11,9 %. Najvyššie podiely OZE dosahujú Švédsko (asi 54 % hrubej celkovej domácej spotreby), Lotyšsko a Fínsko (takmer 40 %). Indikatívne ciele sa naopak zatiaľ nedarí naplniť Francúzsku, Holandsku a Luxembursku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.