Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. marca 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Eurokomisárka: Nord Stream 2 nie je projekt spoločného záujmu

„Čo sa týka právnej stránky veci, je úplne jasné, že Komisia nepovažuje projekt Nord Stream 2 za projekt spoločného záujmu,“ uviedla v pondelok Vestager na tlačovej konferencii, na ktorej oznámila záväzky navrhnuté Gazpromom v snahe ukončiť vyšetrovanie EK ohľadom narúšania hospodárskej súťaže na trhoch s plynom v strednej a východnej Európe.

Poukázala na vyjadrenia jej kolegov zodpovedných za oblasť energetiky, podľa ktorých EÚ nepotrebuje ďalší plynovod takýchto obrovských rozmerov. Právne otázky súladu s európskym právom sú podľa nej naďalej predmetom posúdenia.

„Preferujeme projekty, ktoré zjednocujú a nie rozdeľujú,“ dodala Vestager.

Proti rozšíreniu súčasného plynovodu Nord Stream o ďalšie dve potrubia, čím by jeho kapacita narástla až na 110 miliárd metrov kubických plynu ročne, sa postavilo 10 členských krajín EÚ vrátane Slovenska. Kritici projektu varujú, že obídením územia Ukrajiny príde Kyjev o značné príjmy z tranzitu ruského plynu na západ. O stovky miliónov eur z poplatkov by prišlo aj Slovensko.

Naopak Nemecko či Rakúsko ho silno podporujú s tým, že ide o komerčný a nie politický projekt.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.