Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Eurogas: Dopyt po plyne sa v EÚ zvyšuje

Po štyroch rokoch, kedy spotreba plynu v Únii klesala, sa tento rok očakáva jej vzostup. Dopyt by mal dosiahnuť úroveň 441 miliárd metrov kubických. Vyplýva to z prieskumu a prepočtov asociácie Eurogas, ktorá združuje obchodníkov, distribútorov i dodávateľov plynu. Pre porovnanie – pre rok 2014 Eurogas predpovedal dopyt po plyne v regióne EÚ a Švajčiarska na úrovni 412 miliárd m3.

V prvom polroku sa spotreba plynu v EÚ zvýšila o 9 %. Vyšší dopyt podnecuje najmä ekonomický rast, ale tiež návrat zimných teplôt k bežným úrovniam. V posledných dvoch rokoch bola zima v EÚ teplotne nadpriemerná, čo sa podpísalo pod menšiu spotrebu plynu. Vlani napríklad kvôli nezvykle teplej zime klesol dopyt medziročne o viac než 11 %.

Eurogas poukázal aj na ďalšie faktory, ako je zníženie výroby elektriny vo vodných elektrárňach v Nemecku a Taliansku. Tento chýbajúci výkon bol nahradený plynovými zdrojmi. „Ukazuje to, že hoci sa zdôrazňuje variabilita v produkcii elektriny zo slnka a vetra, je treba pamätať aj na náchylnosť iných zdrojov energie voči zmenám, na ktoré plyn dokáže rýchlo reagovať,“ uviedol Eurogas vo svojom stanovisku.

Plyn vs. uhlie: Ide o cenu

Hlavnou brzdou pre výraznejší vzostup spotreby tohto paliva zostávajú podľa plynárov nízke ceny uhlia.

Ich rast v najbližších rokoch pritom nemožno očakávať, uviedol analytik investičnej skupiny Macquarie  Colin Hamilton na minulotýždňovej konferencii Coaltrans v Barcelone. Uhlie podľa neho zdražie až keď dôjde k uzavretiu viacerých baní, ktoré sa v posledných piatich rokoch pustili do investícií a ťažby.

Na druhej strane sa ale v samotnej Európe, ktorá je štvrtým najväčším dovozcom uhlia po Číne, Indii a Japonsku, neočakáva ďalší rast spotreby uhlia. „Výhľad pre uhlie v Európe je zlý,“ poznamenal v Barcelone riaditeľ spoločnosti Energy Aspects Trevor Sikorski. „Kombinácia vyšších cien uhlíka a nižších cien plynu predznamenáva koniec uhlia ako baseload paliva pre elektrinu v Európe.“

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.