Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FILE Morning light lights the landfall facility of the Nord Stream 1 Baltic Sea pipeline and the transfer station of the OPAL gas pipeline, the Baltic Sea Pipeline Link, in Lubmin, Germany, Thursday, July 21, 2022. Germans are facing a new tax on natural gas use that could cost the average household several hundred euros a year and is aimed at rescuing importers slammed by Russian cutbacks tied to the war in Ukraine. An association of gas pipeline operators set the level at 2.4 euro cents per kilowatt hour under legislation passed by the German parliament. ()
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Markus Schreiber, File
12. augusta 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

EÚ zvažuje výstavbu plynovodu z Pyrenejského polostrova do Talianska

Portugalsko a Španielsko by mohli do ďalších európskych krajín posielať množstvo skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý dostávajú z celého sveta, skonštatoval Costa. Neposkytol ďalšie podrobnosti, no agentúra AP upozorňuje, že vybudovanie takého podmorského plynovodu by pravdepodobne trvalo niekoľko rokov.

Krajiny Európskej únie (EÚ) majú problémy nájsť spoločnú cestu, ako sa zbaviť závislosti od ruského zemného plynu. Ruský prezident Vladimir Putin pritom plyn využíva ako zbraň, aby na blok zatlačil a uvoľnili sankcie, ktoré na Rusko uvalili v súvislosti s jeho vojnou na Ukrajine.

Prerušil už dodávky plynu do viac ako desiatky krajín EÚ a zredukoval export do ďalších, vrátane Nemecka. Mnohí európski predstavitelia sa preto obávajú, že v zime by mohol vypnúť dodávky do Európy.

Nedostatok energetických prepojení

Dvojica krajín na Pyrenejskom polostrove dostáva LNG prostredníctvom plynovodu z Alžírska a Maroka a tiež loďami zo Spojených štátov alebo Nigérie. Medzi Španielskom a Portugalskom a zvyškom Európy však v súčasnosti nie je dostatok energetických prepojení.

Pyrenejský polostrov má kapacitu nahradiť veľkú časť skvapalneného zemného plynu, ktorý stredná Európa v súčasnosti dováža z Ruska,“ povedal Costa novinárom.

Terminály v prístavoch

So šiestimi zariadeniami na spracovanie LNG v Španielsku, vrátane najväčšieho v Európe, ktoré sa nachádza v Barcelone, a jedným v Portugalsku, pokrýva dvojica krajín tretinu európskej kapacity na spracovanie LNG. Terminály v prístavoch menia dodávky LNG naspäť na plyn a posielajú ho ďalej do domov a firiem.

Kým nebude dobudovaný plynovod, mohli by pritom krajiny podľa Costu posielať LNG aj loďami do iných európskych prístavov.

Francúzska vláda podľa portugalského premiéra stále namieta proti výstavbe plynovodu cez Pyreneje, čo zdôvodňuje obavami o životné prostredie, a Európska komisia vyhodnocuje možnosť spojenia do Talianska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.