Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. septembra 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

EÚ znižuje clá na dovoz bionafty z Argentíny

Argentína patrí medzi najväčších vývozcov bionafty na svete a kedysi bývala hlavným dodávateľom bionafty do EÚ. Predpokladá, že teraz sa jej export do EÚ opäť zvýši, čo je pre krajinu významné v čase, keď USA zaviedli oparenia obmedzujúce dovoz tohto paliva.

EÚ v roku 2013 uvalila antidumpingové clá na dovoz bionafty z Argentíny a Indonézie s odôvodnením, že obidve krajiny údajne vyvážajú do EÚ bionaftu pod výrobnými nákladmi. Argentína sa kvôli tomu obrátila na WTO.

Sťažnosť Indonézie, ktorá na výrobu bionafty používa palmový olej, WTO ešte neuzavrela. Dovoz bionafty preto stále podlieha clám z roku 2013 vo výške 8,8 a 20,5 %.

Bionafta sa v Európe vyrába najmä z repky. V Ázii je hlavným zdrojom na jej produkcii palmový olej, v Južnej Amerike je to zase sójový olej.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.