Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. novembra 2016 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

EÚ zaostáva vo výdavkoch na klimatické opatrenia

Podľa novej správy Európskeho dvora audítora jestvuje vážne riziko, že cieľ EÚ, ktorým je vynaložiť najmenej každé piate euro z rozpočtu EÚ na klimatické  opatrenia v období 2014 – 2020, nebude splnený.  Napriek dosiahnutému pokroku audítori varujú, že je potrebné väčšie úsilie na zabezpečenie „skutočného posunu“.

EÚ chcela byť lídrom v ochrane ovzdušia. Európsky parlament aj členské štáty preto v rámci rokovaní súčasnom rozpočte EÚ súhlasili, aby sa najmenej 20 % rozpočtu vynaložilo na opatrenia súvisiace s klímou. Tento cieľ sa má dosiahnuť tak, že sa tieto opatrenia začlenia do rozličných politických oblastí a predeľovania peňazí napríklad z eurofondov či výskumných programov. Audítori preskúmali, či je tento cieľ možné splniť.

Zistili, že na ambicióznom cieli sa síce pracuje a došlo k pokroku, ale existuje však vážne riziko, že bez väčšieho úsilia sa cieľ nepodarí dosiahnuť. K cielenejšiemu prideľovaniu prostriedkov došlo v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Kohézneho fondu. V oblasti poľnohospodárstva, rozvoja vidieka a rybárstva či sociálnych výdavkov sa však nedosiahol významný posun.

Podľa Komisie dosiahol podiel finančných prostriedkov určených  na opatrenia v oblasti klímy v období 2014 – 2016 v priemere 17,6 % a vo zvyšných rokoch treba podiel financovania týchto opatrení  zvýšiť v priemere na 22 %, aby sa cieľ dosiahol. Audítori uviedli, že odhady Komisie sa zakladajú na nadhodnotených a nedostatočne odôvodnených predpokladoch týkajúcich sa poľnohospodárskych výdavkov na ochranu klímy. Zaostáva tiež výskumný program Horizont 2020.

Komisia preto podľa audítorov potrebuje vykonať rozsiahlu viacročnú konsolidáciu, vytvoriť komplexný rámec pre predkladanie správ a monitorovanie výsledkov a mala by opraviť nadhodnotené údaje o výdavkoch na rozvoj vidieka.

Celú správu Európskeho dvora audítorov nájdete tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.