Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
European Commissioner for Energy Kadri Simson, speaks as she presents new measures to tackle high energy prices during a media conference at the European Parliament, Tuesday, Oct. 18, 2022, in Strasbourg, eastern France. European Union leaders enter a crucial stretch this week to make sure runaway energy prices and short supplies do not further tank their struggling economies and foment unrest
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Komisárka pre energetiku Kadri Simson. Foto: AP Photo/Jean-Francois Badias
4. novembra 2022 Ostatné od Energia.skSITA

EÚ vyzve všetky strany k podniknutiu konkrétnych krokov s cieľom obmedziť globálne otepľovanie na 1,5°C

Európska komisia (EK) vyzve na 27. konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) o zmene klímy (COP27), ktorá sa začne tento víkend v egyptskom Šarm aš-Šajchu, všetky zúčastnené strany, aby podnikli neodkladné kroky k zníženiu emisií skleníkových plynov a aby rešpektovali záväzky, ktoré urobili v rámci Parížskej dohody i Glasgowského klimatického paktu. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.

Na samite svetových lídrov, ktorý od 7. do 8. novembra oficiálne odštartuje COP27, bude Komisiu zastupovať jej predsedníčka Ursula von der Leyen, v dňoch 14. – 18. novembra povedie vyjednávací tím EÚ výkonný podpredseda EK Frans Timmermans a na podujatiach v rámci klimatickej konferencie sa zúčastnia aj komisárka pre energetiku Kadri Simson, komisár pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius a komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

Vyjednávací tím Komisie bude tlačiť na implementáciu existujúcich záväzkov, aby sa posunuli od ambicióznych vyjadrení ku konkrétnym skutkom.

V rámci Parížskej dohody z roku 2015 súhlasilo 194 krajín, že predložia takzvané Vnútroštátne stanovené príspevky, ktoré predstavujú ich individuálne ciele redukcie emisií. Tie by mali kolektívne prispieť k udržaniu priemerného globálneho oteplenia do konca storočia pod dvomi stupňami Celzia a čo najbližšie, ako to bude možné k 1,5°C.

Správy medzivládneho panelu o zmene klímy z roku 2022 však varovali, že úroveň oteplenia by mohla dosiahnuť 1,5°C už v nasledujúcich dvoch desaťročiach a environmentálnej katastrofe už podľa nich pomôžu zabrániť len najdrastickejšie zníženia emisií.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.