Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

EÚ údajne podporila clo na čínsky dovoz skla pre solárne panely

Clá sa majú pohybovať v rozmedzí od 17,1 po 42,1 percenta. Európska komisia uvalila clá v tomto rozsahu na spomínané výrobky už v novembri. Opatrenie bolo provizórne a súhlas členských štátov bol nutný na to, aby sa predĺžilo ich trvanie na päť rokov.

Konečné clá by mali vstúpiť do platnosti do konca mája, píše Reuters.

Hodnota trhu so sklom pre solárne panely v EÚ je menšia ako 200 miliónov eur. Predstavuje tak len zlomok celkového vývozu z Číny do EÚ, ktorý predvlani dosiahol 290 miliárd eur.

EÚ a Čína pred necelým rokom urovnali rozsiahlejšie spory kvôli údajným dumpingovým subvenciám na vývoz solárnych panelov a komponentov z Číny, ktorého hodnota v roku 2011 predstavovala 21 miliárd eur. EK pôvodne navrhovala v tomto prípade vysoké clá kvôli opozícii väčšiny členských krajín, avšak ustúpila a umožnila určitý objem dovozu za pevne stanovenú cenu.

Vyšetrovanie dovozu skla pre solárne panely prišlo po sťažnosti od EÚ Prosun Glass, skupiny výrobcov v čele s nemeckou spoločnosti GMB. Podľa nej majú čínske fabriky dvakrát väčšiu výrobnú kapacitu, ako je celkový svetový dopyt.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.