Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Praha - slnko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / lipár (licencia Creative Commons)
20. septembra 2010 Ostatné od Energia.skTASR

EÚ skúma ako si ČEZ, J&T a EnBW Energie tajne podelili časť trhu

Európska komisia (EK) v rámci preverovania konkurencie na trhu s energiami vyšetruje aj tajnú dohodu troch európskych energetických spoločností o konsolidácii časti ich podielov na českom trhu s energiami.

ČEZ, J&T a EnBW Energie si za ústupky vymenili podiely

Britský denník Financial Times získal kópiu dokumentu EK, podľa ktorého dohodu o rozdelení českého trhu mali podpísať zástupcovia spoločností ČEZ, J&T Finance Group a EnBW Energie Baden-Württemberg. Dohoda z 24. júna 2009 sa má týkať rozdelenia českých aktív britskej spoločnosti International Power v rámci tendra.

International Power zastavila tender pred vypršaním termínu na predloženie ponúk, ktorým bol 1. júl 2009. Súhlasila s predajom aktív priamo spoločnosti J&T za 22,5 mld. Kč. Konkurenčné firmy tak nemohli predložiť svoju ponuku a táto transakcia umožnila realizovanie tajnej dohody.

Podľa dohody EnBW nepredložila ponuku na kúpu majetku International Power a za to získala možnosť vymeniť svoj 49-% podiel v Pražskej teplárenskej spoločnosti za 41,1-% podiel J&T v Pražskej energetike. J&T a ČEZ tak získali takmer 100-% podiel v Pražskej teplárenskej.

J&T a ČEZ: Konali sme primerane

Spoločnosť J&T tvrdí, že na tejto dohode nebolo nič neprimerané a aj ČEZ popiera, že by urobil niečo v nesúlade s pravidlami hospodárskej súťaže.

Predstavitelia Európskej komisie vyšetrovanie odmietli komentovať. Podľa dobre informovaného zdroja je len na začiatku, nachádza sa v štádiu skúmania, pričom konkrétne obvinenia zatiaľ nepadli, uzatvoril Financial Times.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.