Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP - ilustracka SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SPP. Foto: (c)SITA/Marián Peiger
28. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EÚ si posvieti (aj) na SPP

Hlavnou správou dnešného dňa z oblasti energetiky je včerajšia razia inšpektorov Európskej komisie v sídle spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Z viacerých strán sa ozývajú otázky, čo to znamená pre firmu, pre bezpečnosť a plynulosť dodávok zemného plynu, čo bude nasledovať… V tejto súvislosti si treba uvedomiť najmä jedno: odhaľovanie porušení pravidiel trhu sa uskutočňuje v rámci niekoľkých na seba nadväzujúcich krokov:

  • Oboznámenie sa s informáciou o údajných porušovaniach pravidiel hospodárskej súťaže – spravidla ju Európskej komisii a príslušným orgánom doručí konkurenčná firma alebo iný aktér trhu, ktorý sa cíti byť diskriminovaný konaním dotknutej firmy.
  • Predbežné opatrenia, ktorých súčasťou býva i „razia“ – jej cieľom je zaistenie informácií priamo v sídle firmy (resp. vo viacerých firmách, pri ktorých existuje odôvodnený predpoklad, že by sa ich problém mohol nejakým spôsobom týkať). Na základe záverov skúmania zaistených informácií sa Komisia rozhodne, či je prvotné oznámenie a podozrenie relevantné, ktoré firmy sú podozrivé, a či existuje dostatočný základ, aby sa otvorilo formálne protikartelové vyšetrovanie.
  • Samotné protikartelové (antitrustové) konanie, v rámci ktorého sa vypočujú všetky strany, dotknuté firmy dostanú priestor byť vypočuté a obhájiť sa. Výsledkom konania je verdikt o vine alebo nevine, v prípade viny sa definujú nápravné opatrenia a sankcie.

Podľa strohých informácií, ktoré poskytla Európska komisia, k prvému oznámeniu došlo niekedy v roku 2004. Včera sa uskutočnila razia s cieľom zaistiť dodatočné informácie, čo je v štádiu existencie podozrenia „povinná jazda“. Inšpektori navštívili i vybrané oddelenia v SPP.

Dnes sa však nedá posúdiť, do akej miery je SPP podozrivé alebo či slovenská firma nemala jednoducho tú „smolu“, že je v zmluvnom vzťahu s ruskou spoločnosťou Gazprom. Razie sa totiž uskutočnili v jeden deň vo firmách v 10 krajinách EÚ, ktoré spája obchodné partnerstvo s ruským plynárenským koncernom.

Čo bude nasledovať? Informácie zaistené pri razii sa vyhodnotia a niekedy v blízkych rokoch sa Európska komisia vyjadrí, či otvorí alebo neotvorí formálny proces vyšetrovania. Ak áno, spresní, ktorých firiem sa bude týkať a aké konkrétne podozrenia existujú.

Čo sa k tomu dá s istotou povedať? Iba toľko, že „razia“ bola rutinou, ktorej sa slovenská firma musela podrobiť a ktorú inšpektori Európskej komisie museli vykonať. Bolo to predbežné opatrenie. Až na základe vyhodnotenia zaistených informácií bude i Európska komisia múdrejšia. Bude môcť zverejniť viac informácií a bude sa môcť informovane a kvalifikovane rozhodnúť, či a koho všetkého začne vyšetrovať alebo či sa vec uzavrie bez vyšetrovania s tým, že podozrenie vo svetle zaistených informácií pominulo. Uvidíme.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.