Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
31. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EÚ schválila Slovensku z CEF grant na jedinú štúdiu

Koordinačný výbor CEF, v ktorom sú zastúpené členské štáty Európskej únie, sa dohodol na alokácii 647 miliónov eur pre 34 projektov v rámci prvej výzvy Nástroja na prepájanie Európy (CEF) v oblasti energetiky. Najviac peňazí pôjde na plynovody v Pobaltí a v strednej Európe. Projekty majú zvýšiť energetickú bezpečnosť Európy, pomôcť odstrániť izoláciu niektorých krajín z celoeurópskych sietí, prispieť k dokončeniu jednotného trhu s energiami a integrácii obnoviteľných zdrojov do sústavy.

Spomedzi vybratých grantov až 28 smeruje na prípravné štúdie, napr. posúdenie vplyvov na životné prostredie, spolu v sume 91,4 milióna eur. Šesť grantov sa týka priamo stavebných prác spolu v sume 555,9 milióna eur.

Najväčšia časť koláča, viac než 295 miliónov eur, poputuje na výstavbu plynovodného prepojenia medzi Poľskom a Litvou.

V súvislosti s prvou výzvou na predloženie žiadostí v oblasti energetiky bolo doručených 64 oprávnených návrhov, ktoré žiadali o finančnú podporu v celkovej výške 1,37 miliardy eur.

Pokiaľ ide o financovanie „inovatívnejších“ projektov, EÚ podporila štúdiu uskutočniteľnosti výstavby 700 km dlhého podmorského káblového vedenia veľmi vysokého napätia pre jednosmerný prúd medzi Nórskom a Spojeným kráľovstvom a projekt v oblasti inteligentných sietí na hranici Írska a Spojeného kráľovstva (Severné Írsko).

Slovenské želiezka v ohni

Žiadosť o spolufinancovanie podala aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), a to na územno-technickú štúdiu pre projekt výstavby vedenia 1x400kV Rimavská Sobota – Sajóivánka. Sprevádzkovať by sa malo v druhej polovici roka 2018. Na indikatívnom zozname projekte, ktorým je finančná pomoc priklepnutá však nefiguruje.

Maďarskej spoločnosti MAVIR sa podarilo získať takmer 189 tisíc eur na prípravnú štúdiu pre vedenie 400kV z Gönyű po hranice so Slovenskom.

Spoločnostiam Eustream a GAZ-System bol schválený príspevok vo výške 4,6 milióna eur na prípravné štúdie a inžinierske práce pre projekt poľsko-slovenského prepojenia.

Hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan priblížil, že grant na štúdie sa týka prípravných prác a inžinierskych činností na obidvoch dotknutých stranách. „Každá strana si ich bude realizovať samostatne v časovom období 2014 – 2017 a týkajú sa tendra na výber projektovej/inžinierskej organizácie, prác súvisiacich s posudzovaním vplyvov na ŽP (EIA), prác súvisiacich s územným konaním a vydaním územného rozhodnutia, detailným inžinieringom projektu a stavebným konaním a vydaním stavebného rozhodnutia,“ vysvetlil.

Na otázku portálu energia.sk v akom pomere sa príspevok EÚ rozdelí medzi spoločnosti Eustream a Gaz-System, Chuguryan uviedol, že z celkovej poskytnutej výšky získa slovenská strana 2,33 miliónov eur, t.j. 50% z celkových oprávnených nákladov prislúchajúcich na slovenskú časť plynovodu.

Eustream sa podľa hovorcu plánuje zapojiť aj do ďalších výziev CEF Energy v rámci ďalších fáz projektu.

Prepojenia na pozadí geopolitickej krízy

„Geopolitická kríza poukázala na potrebu lepšieho prepojenia energetických sietí, prepojenia, ktoré je aj základným predpokladom integrovaného trhu s energiou, kde spotrebitelia dostávajú za svoje peniaze najlepšiu hodnotu.“ uviedol odchádzajúci eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger.

Maximálna miera spolufinancovania EÚ je do 50 % oprávnených nákladov, pri výnimočných okolnostiach až do 75 % v prípade stavebných prác. Celkový rozpočet tejto výzvy bol 750 miliónov eur.

Koncom tohto roka ešte Komisia formálne prijme zoznam návrhov, ktoré dostanú finančnú pomoc v rámci programu CEF Energy.

Opatrenia, ktoré boli v rámci hodnotenia zamietnuté, keďže v čase uzávierky výzvy ešte neboli dostatočne prepracované, sa podľa Komisie môžu o financovanie uchádzať v rámci nasledujúcej výzvy naplánovanej na rok 2015.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.