Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EU sa zhodla na reforme obchodovania s emisnými povolenkami

Povolený objem emisií by sa mal v rokoch 2021 až 2030 znižovať o 2,2 % ročne, teda výraznejším tempom než doteraz. Z trhu by mali byť stiahnuté až dve miliardy povoleniek, čo by malo viesť k nárastu ceny za vypustenie tony oxidu uhličitého do ovzdušia na 25 eur zo súčasných 5 eur.

Nemecký priemysel podľa DPA vyjadril obavy, že dohodnuté zmeny by mohli mať negatívny vplyv na konkurencieschopnosť európskych firiem. Ochrancovia prírody zase považujú reformu za príliš miernu. „Obchod s emisiami tak bude hrať rovnakú úlohu ako doteraz – zostane takmer bezvýznamný,“ uviedla organizáciu Climate Action Network (CAN).

Oceliarska únia, ktorá združuje 15 najvýznamnejších českých a slovenských oceliarskych firiem včera uviedla, že reforma bude stáť oceliarske podniky milióny eur. „Jedná sa o kompromis, ktorý nikoho úplne neuspokojí a pre nás je skôr sklamaním,“ povedal o dohode Jan Czudek, predseda správnej rady Oceliarskej únie a generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Třinecké železárny.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.