Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EÚ sa nepáčia ruské clá na vývoz ropy, hrozí sťažnosťou na WTO

EÚ sa nepáči, že Rusko stanoví rôzne vysoké vývozné clá. Ide podľa nej o snahu prilákať niektorých zákazníkov. Teraz sa to týka ropy z východosibírskych polí, ktorou sa zásobuje ropovod ESPO prepravujúci surovinu do Číny a na tichomorské pobrežie. Rusko podporuje vývoz ropy a zemného plynu do Číny a na ďalšie ázijské trhy v situácii, kedy sa EÚ pokúša obmedziť svoju závislosť na dovoze ruských energetických surovín.

Jeden z diplomatov uviedol, že rozdielne colné tarify sú podľa Ruska založené na rozdielnej kvalite ropy z jednotlivých polí. EÚ ale považuje ropu za jediný produkt a snaží sa Rusko prinútiť, aby exportné clá nahradilo daňou z ťažby.

Na schôdzke vzniesli obchodní zástupcovia EÚ voči obchodnej politike aj ďalšie námietky týkajúce sa obmedzenia dovozu poľnohospodárskej produkcie, vysokých ciel na TV a chladničky či dotácií pre automobilky. EÚ už voči Rusku podala na pôde WTO päť sťažností.

Ruský zástupca na schôdzke uviedol, že Moskva je pripravená na „konštruktívny dialóg“. Poukázal na to, že Rusko v septembri niektoré clá znížilo.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.