Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

EÚ sa musí pripraviť na prípadný úplný výpadok dodávok plynu z Ruska

„Nemyslím si, že ruský prezident Vladimir Putin chce z dodávok energií urobiť nástroj presadzovania svojej politiky,“ uviedol Oettinger pre denník Bild. Európska komisia (EK) napriek tomu pripravuje na októbrový summit EÚ analýzu, ktorá sa bude zaoberať dôsledkami najhoršej alternatívy, teda úplného zastavenia dodávok plynu z Ruska.

Aktuálne je šesť štátov EÚ 100-% závislých od ruského plynu. Štyri z týchto krajín dostávajú plyn priamo bez okľuky cez Ukrajinu. Tu rovnako ako v prípade Ukrajiny treba prijať opatrenia, ktoré budú prípravou na potenciálny výpadok dodávok plynu.

Zásobníky plynu na Ukrajine sú naplnené približne na polovicu. Do zimy musia byť plné. „V krajnom prípade musí byť možné, aby sme dodávali plyn z krajín EÚ na Ukrajinu,“ uviedol Oettinger. V prípade prerušenia dodávok by krajiny plne závislé od ruského plynu, ako sú napríklad Slovensko alebo Bulharsko, mali byť zásobené skvapalneným plynom a takzvaným reverzným tokom plynu.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.