Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

EÚ sa chystá zakročiť proti Gazpromu

Jeden zo zdrojov, ktoré nechceli byť menované, naznačil, že Gazprom môže dostať oficiálne obvinenie, tzv. statement of objections – odôvodnené stanovisko od eurokomisárky pre hospodársku súťaž Margrethy Vestagerovej už túto stredu (22.4.).

Obvinenie tak ešte zhorší napäté vzťahy medzi Bruselom a Moskvou. EÚ však začala vyšetrovať cenovú politiku Gazpromu pred viac ako dvoma rokmi pre podozrenie, že účtuje klientom v EÚ rozdielne ceny podľa regiónu.

Gazprom aj Európska komisia (EK) sa k správe o pripravovanom obvinení odmietli vyjadriť.

Ruský štátny monopol dodáva 28-člennej EÚ približne 30 % z jej celkovej spotreby plynu. EK už od septembra 2012 vyšetruje cenovú politiku Gazpromu.

Eurokomisárka Vestagerová minulý týždeň bez toho, aby nejakú firmu menovala, vyhlásila, že je pripravená tvrdo zasiahnuť proti tým, ktorí „poškodzujú konkurentov, bránia toku energií z jedného štátu do druhého alebo hrozia zatvorením kohútika“.

Vestagerová má právo nariadiť firmám, aby zmenili svoje podnikateľské praktiky, a udeliť im pokutu až do výške 10 % z ročného príjmu. Predstavitelia EK už vo februári avizovali, že čoskoro podniknú ďalší krok v rámci vyšetrovania.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.