Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Černobyľ 4 reaktor SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/ AP Photo/ Efrem Lukatsky
19. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

EÚ prispeje Ukrajine 110 miliónov eur na kryt nad Černobyľom

Európska komisia poskytne 110 miliónov eur na stavbu nového krytu nad jadrovým reaktorom v Černobyle, ktorý bol poškodený pri výbuchu pred 25 rokmi. Podľa ukrajinských médií to v Kyjeve včera vyhlásil predseda komisie José Barroso. Oficiálne o tom dvadsaťsedmička informuje dnes (19. apríl) počas medzinárodného fóra o jadrovej bezpečnosti.

Pri havárii v Černobyle v apríli 1986 explodoval v rámci testu núdzového fungovania trubíny štvrtý jadrový reaktor. Vysokým dávkam žiarenia bolo vystavených približne 600.000 osôb, celkovo bolo postihnutých 7 miliónov ľudí v Bielorusku, Rusku a na Ukrajine. Nad zničeným reaktorom, ktorý ukrýva približne 200 ton rádioaktívneho odpadu bol po havárii vybudovaný kryt, ktorý však už netesní a vykazuje pukliny.

Ukrajina už dlhšiu dobu plánuje výstavbu nového krytu, ktorá sa mala pôvodne začať už minulý rok v lete. Ide o 105 metrov vysokú a 260 metrov dlhú oceľovú konštrukciu, ktorá má zaistiť nepriepustnosť na obdobie sto rokov.

Celkové náklady spojené s projektom odhadujú odborníci na  1,6 miliardy eur, z toho samotná výstavba krytu vyjde 990 miliónov eur. Zbor darcov, ktorého členmi je 28 štátov, podľa ukrajinských médií už Ukrajine venoval 940 miliónov eur. Finančné prostriedky spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Pri príležitosti 25. výročia černobyľskej havárii sa dnes v Kyjeve koná medzinárodné fórum o jadrovej bezpečnosti a darcovská konferencia. Okrem Európskej komisie už nové príspevky na výstavbu krytu oznámili aj individuálne štáty, ale aj súkromníci. Podnikateľ Rinat Achmetov, považovaný za najbohatšieho Ukrajinca, daroval na projekt jeden milión dolárov.

Text: ČTK, energia

Foto: SITA/ AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.