Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

EÚ: Prípadnú plynovú krízu bude už koordinovať Európska komisia

Poslanci podporili návrh veľkou väčšinou, za bolo 601 zákonodarcov, 27 bolo proti a 23 sa zdržalo. Nové nariadenie tak poskytne vyššie právomoci exekutíve EÚ, ktorá bude určovať, kto a v akom množstve plyn dostane, pokiaľ by sa vyskytla na trhu podobná situácia, ako tomu bolo v minulom roku. Vtedy kríza zasiahla citeľne aj Slovensko.

Do dvoch rokov musí každý členský štát vypracovať prevenčný plán. Exekutíva únie po novom zabezpečí aj to, aby domácnosti napriek sťaženým podmienkam dostali plyn, toto sa v novej legislatívnej norme považuje za prioritu.

Nariadenie rozdeľuje stav vážnosti krízy do troch stupňov, „varovanie“, „výstraha“ a „núdzová pohotovosť“. V prípade najvážnejšej situácie sa členské štáty musia postarať o spustenie krízového plánu a musia zaistiť, aby cezhraničná výmena plynu fungovala.

Norma zahŕňa aj povinnosť do troch rokov upraviť plynovody na obrátený tok suroviny pre krajiny, ktorých infraštruktúra ešte tento systém nepodporuje.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.