Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. júna 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európsky parlament prijal nové opatrenia pre prípad plynovej krízy

Španielske predsedníctvo a Európsky parlament schválili nové pravidlá pre úniu v prípade výpadkov dodávok zemného plynu. Podľa nového nariadenia majú členské štáty povinnosť zabezpečiť pre domácnosti a najdôležitejšie verejné zariadenia akými sú napríklad nemocnice dodávky na najmenej 30 dní. Druhou úlohou pre štáty je zostavenie národných plánov, ktoré sa aktivujú v čase krízy. Ak by nastali výpadky zásobovania vo viacerých krajinách, komisia bude schopná skoordinovať akčné plány a udržať dodávky.

Dôležitú úlohu zohrajú v čase plynovej krízy aj plynárenské spoločnosti. Tie v súlade s novými pravidlami budú musieť zabezpečiť reverzný tok zemného plynu smerom od západu na východ. Podobný mechanizmus bol využitý napríklad aj medzi Českom a Slovenskom v januári 2009, keď na Slovensko v dôsledku sporu medzi Ruskom a Ukrajinou prestal z východu prúdiť plyn. Podobný mechanizmus mal byť využitý aj v prípade Litvy, Poľska a Nemecka po tom, ako Rusko stoplo plyn pre Bielorusko.

Smernicu čaká ešte schválenie veľvyslancami jednotlivých štátov a hlasovanie na plenárnom zasadnutí Parlamentu v septembri. Ak sa smernica schváli, do platnosti vstúpi až v roku 2014.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.