Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Afrika - ženy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / US Army Africa (licencia Creative Commons)
16. septembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

EÚ pomôže s elektrifikáciou Afriky

Najvyšší predstavitelia EÚ vo Viedni spustili program spolupráce s africkými krajinami v oblasti obnoviteľných zdrojov.  Do roku 2020 si kladie za cieľ poskytnúť 100 miliónom Afričanom prístup k elektrine z OZE. Medzi ďalšie ciele patrí zdvojnásobenie medzištátnych elektrických prepojení a intenzívnejšie využívanie zemného plynu v Afrike.

Oblasť Subsaharaskej Afriky patrí k najmenej elektrifikovaným regiónom na svete. „Afrika má obrovský nevyužitý potenciál obnoviteľnej energie. Jeho škála zahŕňa vodnú, solárnu, či geotermálnu energiu alebo biomasu. Využitím potenciálu by sa dal zabezpečiť prístup miliónov ľudí k elektrickej energii,“ vyhlásil komisár Andris Pieblags, ktorý má v Európskej komisii na starosti oblasť rozvojovej pomoci a v minulom funkčnom období bol komisárom pre energetiku.

Menej než 10 % vidieckeho obyvateľstva v afrických štátoch má dnes prístup k elektrickej energii, uvádza UPI. Väčšina domácností musí pre potreby svietenia či varenia spaľovať petrolej, drevo alebo drevené uhlie. Tento fakt sa podpisuje pod zhoršenie zdravotného stavu čoraz väčšieho počtu afrického obyvateľstva.

Počiatočné investície EÚ majú presiahnuť 5 miliónov eur, informuje Business Green. Zahŕňajú prísľub vybudovať hydroenergetické projekty s inštalovaným výkonom 10 tis. MW, veterné parky s výkonom 5 tis. MW a solárne zariadenia s inštalovaným výkonom 500 MW.

V Afrike sa v súčasnosti využíva len zhruba sedem percent potenciálu vodnej energie. Ešte menšie číslo platí pre veternú a solárnu energiu, uzatvára UPI.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.