Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pipeline_PL
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/The U.S. National Archives (licencia Creative Commons)
20. júla 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EÚ: Poľsko má dodržiavať pravidlá energetického trhu

Pravidlá na poľskom trhu so zemným plynom obmedzujú jednotný európsky trh s energiou. Takzvaná „teritoriálna klauzula” vyžaduje od dodávateľov plynu uskladovať určitý objem dodávok v skladovacích nádržiach na poľskom území. Podľa oficiálneho stanoviska, ktoré komisia zaslala 14. júla poľskej vláde je takéto opatrenie diskriminačné. Klauzula núti európske spoločnosti hľadať spôsoby, ako dopraviť plyn do skladovacích nádrží.

Problémom pre dovozcov plynu sú chýbajúce prepravné kapacity do a v krajine, čím sa výrazne obmedzuje preprava plynu do zásobníkov. Dovozcovia zároveň nemajú prístup k plynovodu Jamal, ktorým Rusko dodáva plyn cez územie Poľska do Nemecka. Takáto situácia podľa komisie pôsobí nielen diskriminačne, ale ohrozuje aj samotnú energetickú bezpečnosť Poľska. Komisia preto vyzvala krajinu aby umožnila prístup k plynovodu Jamal aj tretím stranám a zaistila obojsmerný tok plynu aj z Nemecka do Poľska.

„Teritoriálna klauzula”, taktiež známa aj ako „Gazprom klauzula” zamedzuje importujúcim krajinám predávať prebytočný zemný plyn do susedných krajín v prípade, že dodávky prevýšia dopyt. Podľa stanoviska komisie, najlepšou zárukou pre bezpečnosť dodávok, je konkurencieschopný energetický trh v EÚ. Obmedzenia, ktoré v súčasnosti existujú na poľskom trhu musia byť preto odstránené.

Poľsko má teraz dva mesiace na to, aby odpovedalo na odôvodnené stanovisko Európskej komisie. Ak odpoveď nebude dostačujúca, komisia môže predvolať Poľsko pred Európsky súd.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.