EÚ: Podrobnosti o energetickom prepojení krajín V4 budú známe v októbri
Skupina pre európske energetické prepojenie, ktorú tvorí Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko, sa včera (9.2.) prvýkrát stretla pod vedením komisára pre energetiku Günthera Oettingera. Cieľom stretnutia pracovnej skupiny bolo stanovenie časového plánu. Akčné plány s financovaním výstavby prepojenia elektrizačnej sústavy, najmä plynárenskej siete, ale aj siete na prepravu ropy by sa mali sfinalizovať pred júnovým zasadnutím Rady EÚ pre energetiku.
Projektantské práce sa budú odohrávať v troch tematických podskupinách. Zamerané budú na zemný plyn, elektrickú energiu ako aj ropu. „Ide o skupinu pre energetické prepojenia, nie prepojenie. Z deviatich prioritných projektov, vytypovaných EÚ, prechádzajú cez Slovensko – plynové prepojenie sever-juh a spojenie elektrizačných prenosových sústav strednej a východnej Európy. Takže tieto dve oblasti majú určite prioritu,“ doplnil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren.
V otázke financovanie zatiaľ neexistuje jednota
Slovensko deklaruje, že pre splnenie niektorých cieľov bude nevyhnutné spolufinancovanie EÚ. Zhoda medzi členskými krajinami v otázkle financovania zatiaľ neexistuje. Dosiahnutie podpory únie za týmto účelom pre plánovacie obdobie únie (2014-2020) bude potrebné zo slovenskej i stredoeurópskej strany vyvinúť diplomatické úsilie.
„Po dnešnom rokovaní sa zdá, že komisár Oettinger podporuje takúto alternatívu, avšak konečné slovo bude mať Rada EÚ, kde však ešte neexistuje jednotný názor na túto problematiku. Preto bude dôležité, ako sa bude stavať k otázke slovenská vláda i ostatné krajiny v našom regióne. Musíme usilovne lobovať a veľmi silno zdôrazňovať túto požiadavku. Tak ako EÚ spolufinancuje plynové prepojenie Slovenska a Maďarska, chceme, aby sa podieľala aj na ďalších projektoch,“ zdôraznil štátny tajomník.
Chorvátsko zatiaľ v roli pozorovateľa
Slovensko nedávno podpísalo vládnu dohodu o plynárenskom prepojení s Maďarskom. ďalšou príoritou má byť dobudovanie spoločnej infraštruktúry s Poľskom. Pozvanie byť súčasťou pracovnej skupiny dostalo aj Chorvátsko. Zatiaľ bude len pozorovateľom, členom sa tane zrejme až po očakávanom vstupe do únie. „Chorvátsko má zatiaľ status pozorovateľa a severo-južné prepojenie by mohlo znamenať aj spojenie LNG-terminálov v Poľsku s potenciálnymi LNG-terminálmi v Chorvátsku,“ dodal Chren.
TASR, energia