Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

EÚ: Označenie energetickej náročnosti chce mať EK aj na televízoroch

Ak návrh prejde aj ostatnými inštitúciami bez námietok, bude to prvýkrát, keď budú musieť výrobcovia na televízoroch uverejniť, ako sú tieto náročné na energetickú spotrebu. Pre TV zostáva v platnosti staré označenie od A po G, pričom A reprezentuje najmenej spotrebovanej energie a G najviac. Značka bude musieť byť podľa návrhu prítomná aj v reklame na produkt, pokiaľ bude pri ňom uvedená aj cena.

Pre ostatné domáce spotrebiče zaviedla EÚ v tomto roku označenia A+, A++ a A+++. Deje sa to v dôsledku toho, že od roku 1992, keď bolo povinné označenie zavedené, sa 90 % spotrebičov presunulo do najkvalitnejšej energetickej triedy A, v rámci nej sú však rozdiely medzi výrobkami veľké. Energetické štítky sú na výrobkoch povinné, okrem indikácie množstva spotrebovanej energie sa na nich má uvádzať aj spotreba vody alebo hlučnosť.

Nariadenia by mali nadobudnúť platnosť koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka v prípade, že Európsky parlament ani Rada EÚ nevyužijú možnosť legislatívnu normu zmeniť.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.