Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. septembra 2009 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EÚ otvorila energetické rokovania s Tureckom

Turecko je dostatočné pripravené a malo by zohrávať kľúčovú rolu v Energetickom spoločenstve, vyhlásil bývalý komisár pre energetiku Andris Piebalgs. Turecko podľa komisára uskutočňuje zásadné reformy v snahe čeliť energetickým výzvam. Vzhľadom na strategickú pozíciu Turecka by mali rokovania prebehnúť rýchlo a Turecko by sa o pár mesiacov malo stať členom spoločenstva, doplnil Piebalgs.

Rozhodnutie o začatí rokovaní s Tureckom, ale aj Ukrajinou a Moldavskom prijala Ministerská rada Energetického spoločenstva už 15. júla 2008. O vstupe do spoločenstva krajiny rokujú s Európskou komisiou. Tá vo svojej druhej strategickej správe o energetike uviedla, že členstvo Turecka, Ukrajiny a Moldavska podporí reformy energetického sektora a prispeje k vytvoreniu vzájomne prospešného a rozšíreného energetickému trhu.

Cieľom Spoločenstva je vytvoriť stabilný regulačný a obchodný rámec pre energetický sektor. Rámec má slúžiť na vytvorenie integrovaného energetického trhu s možnosťou cezhraničného obchodovania a posilniť bezpečnosť dodávok. Dobre fungujúci trh zároveň priláka aj nových investorov a v neposlednom rade môže prispieť aj k zlepšeniu environmentálnej situácie v súvislosti s dodávaním energie.

Zmluva o Energetickom spoločenstve vstúpila do platnosti 1. júla 2006. Členmi spoločenstva sa doteraz stali Albánsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Macedónsko, Čierna Hora, Kosovo a Európska Únia. Ukrajina, Moldavsko, Turecko, Nórsko a Gruzínsko majú momentálne status pozorovateľa.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.