EÚ otvorila energetické rokovania s Tureckom
Turecko je dostatočné pripravené a malo by zohrávať kľúčovú rolu v Energetickom spoločenstve, vyhlásil bývalý komisár pre energetiku Andris Piebalgs. Turecko podľa komisára uskutočňuje zásadné reformy v snahe čeliť energetickým výzvam. Vzhľadom na strategickú pozíciu Turecka by mali rokovania prebehnúť rýchlo a Turecko by sa o pár mesiacov malo stať členom spoločenstva, doplnil Piebalgs.
Rozhodnutie o začatí rokovaní s Tureckom, ale aj Ukrajinou a Moldavskom prijala Ministerská rada Energetického spoločenstva už 15. júla 2008. O vstupe do spoločenstva krajiny rokujú s Európskou komisiou. Tá vo svojej druhej strategickej správe o energetike uviedla, že členstvo Turecka, Ukrajiny a Moldavska podporí reformy energetického sektora a prispeje k vytvoreniu vzájomne prospešného a rozšíreného energetickému trhu.
Cieľom Spoločenstva je vytvoriť stabilný regulačný a obchodný rámec pre energetický sektor. Rámec má slúžiť na vytvorenie integrovaného energetického trhu s možnosťou cezhraničného obchodovania a posilniť bezpečnosť dodávok. Dobre fungujúci trh zároveň priláka aj nových investorov a v neposlednom rade môže prispieť aj k zlepšeniu environmentálnej situácie v súvislosti s dodávaním energie.
Zmluva o Energetickom spoločenstve vstúpila do platnosti 1. júla 2006. Členmi spoločenstva sa doteraz stali Albánsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Macedónsko, Čierna Hora, Kosovo a Európska Únia. Ukrajina, Moldavsko, Turecko, Nórsko a Gruzínsko majú momentálne status pozorovateľa.