EÚ odsunula rozhodnutie o prístupe Ruska k plynovodu OPAL
Brusel prístup ruského monopolného vývozcu plynu Gazpromu do plynovodu OPAL obmedzuje, pretože podľa legislatívy EÚ nemôžu mať kľúčoví dodávatelia kontrolu nad prepravnými sieťami.
Prístup k tomuto vedeniu je pre Gazprom dôležitý preto, aby mohol zvýšiť vývoz do Európy cez svoj plynovod Nord Stream pod Pobaltským morom.
Hovorkyňa Komisie Sabine Berger dnes s odkazom na technické dôvody uviedla, že EK sa s nemeckým energetickým regulátorom BNetzA ohľadne rozhodnutia k plynovodu OPAL dohodla na predlžení lehoty. „Presný časový rozvrh rozhodnutia je ťažké stanoviť,“ povedala pre agentúru Reuters.
Ruské ministerstvo energetiky v separátnom prehlásení uviedlo, že rozhodnutie o plynovode OPAL sa predĺžilo do polovice septembra.
Plynovod OPAL s dĺžkou 470 km vedie zo severonemeckého Lubminu k saskému mestu Olbernhau pri hraniciach s Českou republikou. Tam sa napája na český plynovod Gazela, ktorý sa otvorili pred viac než rokom a funguje primárne ako tranzitné prepojenie s juhonemeckou prepravnou sústavou MEGAL.
OPAL ako prepájací plynovod zaobstaráva spojenie z Nord Streamu, ktorý do Nemecka privádza ruský plyn cez Pobaltské more. Nord Stream má kapacitu 55 miliárd metrov kubických ročne, kvôli regulačným obmedzeniam je však vyťažený len z polovice. OPAL má kapacitu 36 miliárd metrov kubických a v posledných troch rokoch bol tiež využívaný len z polovice.
Ruský prezident Vladimir Putin v januári tohto roku uviedol, že Brusel poskytol Rusku plný prístup k plynovodu OPAL. Komisia ale následne uviedla, že rozhodnutie bolo odložené. Aj vtedy poukázala na potrebné technické vyjasnenia.
Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete. Je kľúčovým dodávateľom plynu pre viacero európskych krajín a pokrýva zhruba štvrtinu európskeho dopytu po plyne. S európskymi úradmi je v spore aj kvôli projektu South Stream, ktorý Rusko buduje do Európy cez Balkán a rovnako ako Nord Stream obchádza Ukrajinu, tradičnú tranzitnú krajinu pre ruský plyn. Podľa Komisie porušuje South Stream niektoré časti európskej legislatívy vrátane pravidiel o prístupe tretích strán.
ČTK, energia.sk