Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tatry - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
TANAP
20. júna 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

EÚ ocenila Slovenské elektrárne za ochranu životného prostredia

Európske ocenenie pre podnikateľov za ochranu životného prostredia (EBAE) sa v roku 2012 udelilo celkom piatim firmám. Najväčší výrobca elektriny na Slovensku sa stal víťazom v novej kategórii podnikanie a biodiverzita, do ktorej sa prihlásilo najviac projektov. Cena sa udeľuje spoločnosti, ktorá sa pričinila o záchranu biodiverzity a podporu prírodných ekosystémov. „Ochrana životného prostredia je súčasťou hlbokého business prístupu, ktorý má celá naša skupina,“ uviedol pre portál „energia“ Michele Bologna, riaditeľ komunikácie spoločnosti Slovenské elektrárne (SE).

Program SE – Energia pre prírodu sa od roku 2007 usiluje o záchranu a zvýšenie populácie vzácnych živočíšnych druhov v slovenských veľhorách. V úzkej spolupráci s Tatranským národným parkom (TANAP) sa na začiatku zameral na záchranu tatranského svišťa a kamzíka vrchovského. V ďalších rokoch sa úsilie rozšírilo o sokola sťahovavého, či monitoring vzácnych biotopov rysa ostrovida a vlka dravého. Podľa Bolognu sa počet zvierat, ktoré sa od roku 2007 podarilo zachrániť ráta na tisícky.

Slovenské elektrárne podporujú tento špecifický projekt sumou priemerne 10.000 eur ročne. „Sme hrdí na to, že nešlo o veľké sumy a tie prostriedky boli vynaložené veľmi efektívne aj od správy TANAP-u. Od roku 2007 do roku 2012 išlo o zhruba 60.000 euro,“ dodal Bologna.

Bologna: Taliansku inšpiráciu sme adaptovali na slovenské prostredie

Slovenské elektrárne sa inšpirovali projektom materskej firmy v Taliansku, ktorá spolupracovala so Správou národných parkov (Federparchi). „Na Slovensku sme k tomu samozrejme pristupovali iným spôsobom. Najprv sme sa spýtali, aké sú problémy správy TANAP-u v Tatrách. Hneď nám bolo povedané, že nie sú ani finančné zdroje ani technológia, ktorá sa používa na monitorovanie biotopov,“ doplnil Bologona. Ako ďalej dodal, firma sa okrem hmotnej a technologickej podpory snažila do programu prispieť aj koncepčne.

Dušan Chrenek: Podnikať sa dá aj šetrne k prírode

Európska komisia chce súťažou dokázať, že aj podnikanie môže byť prospešné pre životné prostredie a zisk sa dá dosahovať aj šetrným prístupom k prírode. Do 23. ročníka tejto súťaže sa v tomto roku prihlásilo 159 spoločností. Spomedzi pätice ocenených sú Slovenské elektrárne jedinou firmou, ktorá pochádza z 12 nových členských štátov EÚ.

„Podľa môjho názoru porotu presvedčilo to, že tento projekt podporuje a chráni Naturu 2000 a ohrozené biotopy. Zároveň ukázal, že je možná tzv. partnerská spolupráca medzi podnikmi a obyvateľmi,“ uzavrel pre portál „energia“ Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.