Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bager
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Bruce Berrien (licencia Creative Commons)
25. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EÚ nepovažuje ropovod Družba – Schwechat za strategický

V minulom roku medializovaný prepojovací ropovod Schwechat – Družba, ktorý sa mal pôvodne vybudovať na trase vedúcej cez Žitný ostrov, nepovažuje Európska komisia za strategický a prínosný z pohľadu ako energetickej bezpečnosti EÚ, tak i energetickej bezpečnosti SR. Pre portál energia.sk to potvrdil dobre informovaný zdroj z prostredia ropného priemyslu.

Ropovod, ktorý má prepojiť Slovensko s Rakúskom, označili experti pracovnej skupiny pod DG Energetika, za výlučne „komerčný“ projekt. V praxi to znamená, že prepojovacie potrubie nemá nárok uchádzať sa o prípadnú finančnú podporu z verejných zdrojov alebo z prostriedkov, z ktorých EÚ podporuje projekty posilňujúce energetickú bezpečnosť.

Ropovodné prepojenie Družba – Schwechat v minulom roku Európska komisia označila za potenciálny projekt, ktorý je hodný preskúmania z hľadiska prínosu k energetickej bezpečnosti v prípade, ak bude technicky schopný zabezpečiť obojsmerný tok suroviny.

Pracovná skupina by mala v blízkej budúcnosti aktuálnu pozíciu k slovensko-rakúskemu ropovodnému prepojeniu vydať i oficiálne, doplnil pre energia.sk dobre informovaný zdroj. Okrem iného by v nej tiež mala konštatovať, že energetickú bezpečnosť Slovenska, pokiaľ ide o dodávky ropy, možno efektívnejšie posilniť buď zvýšením prepravnej kapacity ropovodu Adria alebo reverzným tokom čierneho zlata z Českej republiky. Prvá možnosť sa zakladá na indícii od chorvátskej spoločnosti Janaf, ktorá podľa vlastných vyhlásení dokáže v prípade potreby zvýšiť prepravnú kapacitu ropovodu Adria v takej miere, aby sa nahradila tá časť kapacity ropovodu Družba, ktorú dnes využívajú Slovensko a  Maďarsko.

Európska komisia tieto riešenia načrtla už i v minuloročnej správe, kde konštatuje, že v prípade úplného výpadku dodávok ropy cez Družbu nemajú odberatelia na Slovensku možnosť, ako uspokojiť svoj dopyt po surovine v úplnom objeme. V tomto kontexte sa spomínajú ako možné riešenia najmä:

  • prepojenie medzi Šahami a maďarským Szazhalombatta v kontexte posilnenia kapacity Adrie medzi bodmi Szazhalombatta a Sisak,
  • reverzný tok ropovodu Družba z českých Kalúp do Šiah (a následne do Bratislavy) v kontexte rezervy, ktorá existuje na nemeckej prepravnej trase Rostock – Schwedt.

Pomocou využitia oboch týchto spomenutých prepojení by sa dala dosiahnuť kapacita, ktorá sa vyrovná kapacite ropovodu Družba, ktorú využívajú odberatelia na Slovensku. Celková prepravná kapacita ruského ropovodu predstavuje 83,7 mil. metrických ton ročne (MTA), z čoho Slovensko využíva 5,7 MTA. Pre porovnanie, iba samotné slovensko-maďarské prepojenie vytvára priestor pre kapacitu 4,5 MTA.

Text: energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.