Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetická efektívnosť / Energetické triedy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
16. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

EÚ musí zefektívniť využívanie energií. Tvrdí štúdia

Nová štúdia hovorí, že pri efektívnejšom využívaní energií v Európe sa môže do roku 2020 ročne ušetriť 78 mld. eur. Európske krajiny však musia zaviesť množstvo ďalších opatrení, vrátane regulácie. Štúdiu vypracovala organizácia Ecofys z Holandska a Fraunhofer ISI z Nemecka.

EÚ v súčasnosti zaostáva za stanovenými cieľmi programu 20-20-20. Ten stanovil do roku 2020 znížiť využívanie skleníkových plynov o 20 %. Ďalej ráta s tým, že 20 % spotreby energie sa nahradí obnoviteľnými zdrojmi. 

Úspora vo výške 78 mld. eur znamená v prepočte zhruba 380 eur ročne na jednu domácnosť. Efektívne využívanie energií je kľúčovým prvkom, EÚ však nemá žiadny cieľ, ktorý by sa efektivity týkal.

Podľa štúdie by mala Európa obmedziť celkovú spotrebu energie od roku 2007 do 2020 o 394 mil. ton ekvivalentu ropy. Z nich zhruba 70 mil. ton sa pravdepodobne ušetrí ako dôsledok hospodárskej recesie. Úsporu ďalších 115 mil. ton majú priniesť konkrétne opatrenia. Patria medzi ne vyššie štandardy spaľovania, či požiadavka vyrábať efektívnejšie prístroje.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.