Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn vedenie dan
Foto: ilustračné, GettyImages
22. júna 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EÚ musí podľa Wlachovského vydržať ešte jednu zimu bez plynu z Ruska, a bude takpovediac za vodou

Európska únia musí vydržať ešte jednu zimu bez dodávok zemného plynu z Ruska, a bude takpovediac za vodou. Ako ďalej uviedol v relácii Miroslava Wlachovského Okno do sveta pre portál SITA splnomocnenec pre energetickú bezpečnosť ministerstva zahraničných vecí Českej republiky Václav Bartuška, po prekonaní nasledujúcej zimy bez energetickej krízy si bude môcť Európska únia povedať, že sme situáciu po vypuknutí vojny na Ukrajine v energetike zvládli. Zatiaľ zvládame situáciu z hľadiska energetickej bezpečnosti podľa neho mimoriadne dobre.

V budúcom roku, teda v roku 2025, začína fungovať pomerne veľký objem LNG terminálov na Blízkom východe, v USA a v ďalších častiach sveta. Čiže skončí problém s náhradou ruského plynu,“ povedal v rozhovore Bartuška.

Nasledujúcu zimnú sezónu podľa neho zvládne Európska únia prežiť aj bez ruského plynu. „Zvládneme to. Verím, že únia je omnoho silnejšia,“ zdôraznil Bartušek s tým, že nám vlastne krízy pomáhajú. „Máme schopných ľudí, Západ má ešte dostatok peňazí a máme ochotu bojovať. Takže žiadnu veľkú obavu nemám,“ dodal Bartušek.

Ak však bude veľmi chladná zima či útok na energetickú infraštruktúru, tak to môže podľa neho byť zložité. „Ale rozhodne nevidím žiadny dôvod sa vzdávať, alebo liezť do Moskvy po kolenách,“ konštatoval Bartušek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.