Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. júla 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

EÚ musí na zabezpečenie dostatku elektriny investovať 2,2 bilióna USD

Hlavný ekonóm agentúry Fatih Birol konštatoval, že EÚ nezvláda svoju energetickú politiku. EÚ by mala do roku 2035 investovať do výroby elektriny 2,2 bilióna USD (1,61 bilióna eur). Väčšina sumy by sa mala vložiť do výstavby veterných, solárnych, vodných a iných energetických kapacít. Ich celkový inštalovaný výkon by mal dosiahnuť 740.000 megawattov. Európe sa nepodarilo znížiť svoju závislosť na dovoze energie, a to vrátane plynu z Ruska. Birol zdôraznil, že „nejde o úder“ do vetra, ale o vážne varovanie. „Európsky trh sa ocitol v nebezpečných vodách. Musí sa zorganizovať od základu novým spôsobom, inak sa ponoríme do tmy,“ uviedol expert v rozhovore pre rakúsky denník Kurier.

Energetickým koncernom sa však do rozširovania jestvujúcich kapacít veľmi nechce z ekonomických dôvodov, lebo v dôsledku štedrých dotácií obnoviteľných zdrojov klesla veľkoobchodná cena elektriny.

(1 EUR = 1,3627 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.