Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. mája 2010 Ostatné od Energia.skSITA

EÚ má novú smernicu o energetickom označovaní spotrebičov

Smernica rozširuje predchádzajúcu označovaciu schému, ktorá bola prijatá ešte v roku 1992. Tá používala pre domáce spotrebiče energetickú klasifikáciu na škále od A do G. Nová schéma pridáva tri nové úrovne, A+, A++ a A+++. Najvyššie kategórie označovania môžu získať spotrebiče s najnižšou spotrebou energie. Farebná škála ostáva nezmenená.

Okrem troch kategórií smernica rozširuje svoju pôsobnosť aj na komerčné a priemyselné zariadenia ako napríklad predajné automaty na nápoje, vitríny, ohrievače vody alebo bojlery. Označené budú aj produkty priamo súvisiace s energiou, teda okná a vonkajšie dvere. Výrobcovia budú zároveň povinní uvádzať na produktoch aká je ich ročná energetická spotreba. V závislosti od toho o aký produkt pôjde, uvedú aj jeho spotrebu vody, úroveň hlučnosti alebo tepelný výkon.

Európski politici od novej smernice očakávajú aj nárast konkurencie medzi výrobcami, čo by v konečnom dôsledku bolo prínosom pre spotrebiteľov a zmiernenie klimatických zmien. Novú smernicu oficiálne zverejnia v júni a označovacia schéma bude povinná pre všetky produkty uvedené na trh od uplynutia 12 mesiacov po zverejnení.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.