Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

EÚ: Komisia nepočíta s maratóriom pre hlbinné vrty ropy a zemného plynu

Komisia pripravuje nové opatrenia vzťahujúce sa na ťažbu týchto nerastných surovín na pozadí environmentálnej katastrofy z USA, kde v apríli spadla ropná veža a unikajúca ropa z vrtu zapríčinila kolaps ekosystému v severnej časti Mexického zálivu. Na základe tejto udalosti plánoval komisár pre energetiku Günther Oettinger zmeniť legislatívu do tej miery, aby Európe nehrozila podobná situácia.

Súčasný návrh predpokladá od ťažobných spoločností finančné garancie, aby v prípade neželaných nešťastí dokázali zvládnuť zaplatiť za jeho vplyvy na životné prostredie. Takisto by sa mal z 12 na 200 míľ rozšíriť okruh od pobrežia, po ktorý budú firmy zodpovedné za nešťastia. Ďalej sa budú postupne zjednocovať technické štandardy na všetkých vrtoch a prehodnocovať sa bude aj udeľovanie licencií.

V pláne sa však už nespomínajú vety o dočasnom zastavení nových hlbinných vrtov ropy a zemného plynu napriek tomu, že pred týždňom avizovali viaceré svetové médiá, že k nemu dôjde. Zákaz sa mal týkať obdobia, pokým sa nevyšetria úplne príčiny katastrofy v Mexickom zálive.

„Prípadné moratórium na nové projekty by nebolo realistickým riešením. Požiadavky na ropu a zemný plyn v Európe sú vysoké a treba ich pokryť,“ odôvodnil dnes Oettinger.

Komisia chce zjednotiť ošetrenie bezpečnosti pre takmer dve tisícky ropných vrtov, ktoré sa pri pobreží členských štátov nachádzajú, legislatívny návrh má podať EK na úvod budúceho roka.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.