Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. mája 2010 Ostatné od Energia.skSITA

EÚ je technologicky hluchá

Slnko by podľa IEA mohlo do roku 2050 uspokojovať až štvrtinu svetovej spotreby elektriny. Predpokladom sú ale technologické inovácie. Malo sa o nich diskutovať aj na klimatickom summite COP15 v Kodani. Ten však priniesol iba chabé výsledky.

EÚ, ktorá sa štylizuje do postavenia podporovateľa obnoviteľných zdrojov, akosi nerozumie symbolickým gestám, ktorých prišlo z okolitého sveta za ostatné obdobie hneď niekoľko:

  • Pred začatím summitu COP15 organizácia Greenpeace nainštalovala solárne panely na strechu keňskej školy a domu nevlastnej starej mamy Baracka Obamu. Tá následne svetu vyrozprávala, aký prínos má solárna energia pre oblasti bez elektriny a ako už nemusí používať smradľavý petrolej.
  • Koncom apríla firma Sungevity ponúkla aj samotnému Obamovi bezplatnú inštaláciu solárneho systému na strechu Bieleho domu.
  • Najnovšie chce nemecká charita WFC inštalovať solárne panely v ghanskej obci Oboadaka. Jej obyvatelia, doteraz bez elektriny, tak budú môcť sledovať zápasy MS vo futbale. Tie sa mimochodom konajú prvýkrát v Afrike. Keď sa Pohár FIFA skončí, panely poslúžia miestnej nemocnici.

EÚ je na tieto „výkriky“ žiaľ hluchá. Stačí sa pozrieť, ako sa stavia k financovaniu výskumu a vývoja nových energetických technológií: Počas klimatického summitu COP15 sa zaviazala vyčleniť 2,4 mld. eur na tzv. „projekty s rýchlym financovaním“ (2010 – 2012). Balík však chce v prvom rade využiť na prispôsobenie sa zmenenému podnebiu a zmiernenie s tým spojených dôsledkov. O technológiách sa ani v tohtotýždňovej deklarácii Rady ministrov financií veľa nedočítame.

Pre porovnanie, USA sľúbili menej: V prepočte „iba“ 1,4 mld. eur. Washington však presne vie, ako s financiami naloží – viac ako 50 % z nich investuje do čistých energetických technológií.

Afrika si bude musieť nateraz vystačiť so zopár kolektormi, ktoré jej darujú zahraničné organizácie. EÚ sa medzi tým intenzívne a potichu sústredí na znižovanie štatistík tvorby CO2.

Aby však Brusel nebol nakoniec prekvapený, keď príde na rekapituláciu výsledkov. A Washington ich možno vykáže s novým prístupom a za menej peňazí viac, než „starý kontinent“ prílišným zameravaním sa na schému obchodovania s emisiami, ktorú svet ako nástroj pozná už dve dekády.

Komentár vychádza na portáli EurActiv.sk.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.