EÚ je technologicky hluchá
Slnko by podľa IEA mohlo do roku 2050 uspokojovať až štvrtinu svetovej spotreby elektriny. Predpokladom sú ale technologické inovácie. Malo sa o nich diskutovať aj na klimatickom summite COP15 v Kodani. Ten však priniesol iba chabé výsledky.
EÚ, ktorá sa štylizuje do postavenia podporovateľa obnoviteľných zdrojov, akosi nerozumie symbolickým gestám, ktorých prišlo z okolitého sveta za ostatné obdobie hneď niekoľko:
- Pred začatím summitu COP15 organizácia Greenpeace nainštalovala solárne panely na strechu keňskej školy a domu nevlastnej starej mamy Baracka Obamu. Tá následne svetu vyrozprávala, aký prínos má solárna energia pre oblasti bez elektriny a ako už nemusí používať smradľavý petrolej.
- Koncom apríla firma Sungevity ponúkla aj samotnému Obamovi bezplatnú inštaláciu solárneho systému na strechu Bieleho domu.
- Najnovšie chce nemecká charita WFC inštalovať solárne panely v ghanskej obci Oboadaka. Jej obyvatelia, doteraz bez elektriny, tak budú môcť sledovať zápasy MS vo futbale. Tie sa mimochodom konajú prvýkrát v Afrike. Keď sa Pohár FIFA skončí, panely poslúžia miestnej nemocnici.
EÚ je na tieto „výkriky“ žiaľ hluchá. Stačí sa pozrieť, ako sa stavia k financovaniu výskumu a vývoja nových energetických technológií: Počas klimatického summitu COP15 sa zaviazala vyčleniť 2,4 mld. eur na tzv. „projekty s rýchlym financovaním“ (2010 – 2012). Balík však chce v prvom rade využiť na prispôsobenie sa zmenenému podnebiu a zmiernenie s tým spojených dôsledkov. O technológiách sa ani v tohtotýždňovej deklarácii Rady ministrov financií veľa nedočítame.
Pre porovnanie, USA sľúbili menej: V prepočte „iba“ 1,4 mld. eur. Washington však presne vie, ako s financiami naloží – viac ako 50 % z nich investuje do čistých energetických technológií.
Afrika si bude musieť nateraz vystačiť so zopár kolektormi, ktoré jej darujú zahraničné organizácie. EÚ sa medzi tým intenzívne a potichu sústredí na znižovanie štatistík tvorby CO2.
Aby však Brusel nebol nakoniec prekvapený, keď príde na rekapituláciu výsledkov. A Washington ich možno vykáže s novým prístupom a za menej peňazí viac, než „starý kontinent“ prílišným zameravaním sa na schému obchodovania s emisiami, ktorú svet ako nástroj pozná už dve dekády.
Komentár vychádza na portáli EurActiv.sk.