Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. novembra 2009 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EÚ je na prípadnú plynovú krízu pripravená

Skupina kladne ohodnotila maximálne naplnenie zásobníkov plynu v členských krajinách EÚ. Aj krátkodobé komerčné dohody o predaji plynu, ktoré štáty prijali pre pokrytie núdzových situácií sú pozitívnym krokom. Na celoeurópskej úrovni sa zároveň vytvoril Európsky plán pre obnovu, ktorý poskytne stimul vo výške 1,44 mld. eur. Ten je určený na nové prepojenia medzi plynovodmi a na projekty spätného toku.

Za účelom zlepšenia úrovne pripravenosti Únie navrhla Komisia v júli 2009 novú Smernicu o bezpečnosti dodávok plynu. Kríza z januára 2009 ukázala, že EÚ potrebuje koordinovanejší prístup na európskej úrovni ak chce zaručiť stabilné a bezpečné dodávky plynu. Smernica navrhuje vytvorenie spoločnej infraštruktúry a štandardov pre dodávky s cieľom chrániť najmä spotrebiteľa. Súčasťou smernice má byť aj vypracovanie a prehodnotenie preventívnych akčných plánov na regionálnej, národnej a európskej úrovni.

Ďalšie stretnutie Koordinačnej skupiny pre plyn sa uskutoční 14. decembra 2009 s cieľom zabezpečiť kontinuálne vyhodnocovanie pripravenosti EÚ na zimu 2009/10.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.