Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. apríla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

EÚ investuje cez 22 miliónov eur do projektov v sektoroch dopravy a energetiky

Členské štáty EÚ, vrátane Slovenska, v pondelok schválili návrh Komisie investovať 22,1 miliónov eur do siedmich projektov, ktoré pomôžu rozvíjať trvalo udržateľnú a efektívnu dopravnú a energetickú infraštruktúru v EÚ. Projekty budú financované z Nástroja na prepájanie Európy (CEF).

„Fakty hovoria samé za seba: energia z obnoviteľných zdrojov je teraz nákladovo konkurencieschopná, zamestnáva viac ako milión ľudí v Európe a priťahuje viac investícií než mnohé iné odvetvia. Preto vítam projekty, ktoré sú konkrétnym príkladom synergie medzi aktuálnymi potrebami v energetike a doprave a ktoré zároveň prispievajú k energetickej bezpečnosti Európy,“ uviedol v tejto súvislosti eurokomisár Maroš Šefčovič.

Avšak až štyri z týchto projektov majú povzbudiť využívanie zemného plynu. Ide  o štúdie pre výstavbu malého LNG terminálu v poľskom prístave Gdaňsk a pre plynovod z Talianska na Maltu, prepravu LNG medzi Belgickom a Švédskom a tiež vybudovanie dodávateľského systému pre zemný plyn na Cypre. Na tieto projekty je vyčlenených dohromady 8,8 milióna eur z celkového objemu financií.

Viac ako 5,2 milióna eur poputuje na nemecko-rakúsky projekt pilotných 10 distribuovaných stacionárnych systémov skladovania elektriny, ktoré majú poskytovať podporné služby pre rýchlonabíjacie stanice elektromobilov popri hlavných cestách.

Siedmimi miliónmi eur Európska komisia podporí prenos elektriny z obnoviteľných zdrojov a jej skladovanie vo forme plynu medzi Holandskom a Dánskom v rámci projektu COBRAcable.

Viac informácií o vybraných projektoch nájdete tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.