Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. decembra 2009 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

EÚ finančne podporila projekty veternej enrgie a CCS

Európska komisia 9. decembra schválila pre projekty v oblasti veternej energie na mori a CCS podporu vo výške 1,5 miliardy eur. Peniaze komisia prerozdelí medzi 15 projektov. Jedna miliarda eur pôjde na 6 projektov v oblasti zachytenia a uskladnenia uhlíka (CCS) a 565 miliónov eur na 9 projektov veternej energii na mori. Hlavným prínosom projektov má byť oživenie hospodárstva v krajinách EÚ, zníženie emisií CO2 a zvýšenie bezpečnosti dodávok energie.

Financie určené na projekty pobrežných veterných parkov majú prispieť k naštartovaniu odvetvia energetické priemyslu, ktoré získava na atraktivite najmä v posledných rokoch. Vedúcimi krajinami vo výstavbe pobrežných veterných parkov sú Veľká Británia a Dánsko. V roku 2009 boli podľa Európskej asociácie pre veternú energetiku nainštalované kapacity s výkonom 582 MW. V porovnaní s rokom 2008 je to o 54% viac. V Európskej únii sa nachádzajú takmer všetky doposiaľ vybudované pobrežné veterné parky.

Význam technológie zachytenia a uskladnenia CO2 pod zemským povrchom v hĺbkových geologických formáciách zdôraznila EÚ v minulosti už mnoho krát. Fosílne zdroje energie z ktorých sa zachytáva oxid uhličitý stále tvoria najväčšiu časť energetických mixov všetkých členských krajín EÚ. Technológia CCS je však v súčasnosti ešte stále vo fáze vývoja a testuje sa len prostredníctvom malých projektov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.